asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Olgunlaşmasına Yardımcı Olunabilir mi?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Olgunlaşmasına Yardımcı Olunabilir mi?

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Olgunlaşmasına Yardımcı Olunabilir mi?

Kronik bir hastalık olan Endometriozis,  kronik karın ağrısı, düzensiz adet kanamaları ve tüp bebek başarısızlıklarına neden olup, kadınların %10’unu etkilemektedir. Tüp bebek tedavilerinde endometriozis saptanan hastalarda sıklıkla rastlanabilen yumurta olgunlaşma probleminin nedeni için Southampton Universitesinde düzenlenen bir çalışmada, vücutta anti-oxidant madde olarak etki gösteren melatonin ve resveratrol kullanımı ile yumurta hücreleri üzerinde endometriozisin gösterdiği negatif etkiyi azalttığı gösterilmiş ve Kasım 2016 tarihinde yayınlamışlardır. Kısırlığın en önemli nedenlerinden biri olan endometriozisin yumurta hücrelerinin olgunlaşması üzerine kötü etkisinin anti-oxidant madde olan melatonin ve resveratrol kullanımı ile  azaltılmış olması gelecekte bu tedavilerin endometriozis tanısı alan hastalarda veya yumurta olgunlaşma problemi yaşayan tüp bebek tedavi başarısızlığı gösteren hastalarda kullanılabileceğini ortaya koymuşlardır.

 

  • Hamdan M, Jones KT, Cheong Y, Lane SIR. The sensitivity of the DNA damage checkpoint prevents oocyte maturation in endometriosis. Sci Rep. 2016;6:36994. doi:10.1038/srep36994.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar