asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Saç Telinden Bakılan Hormon Düzeyi Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artırıyor mu?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017
IVF

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Saç Telinden Bakılan Hormon Düzeyi Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artırıyor mu?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Saç Telinden Bakılan Hormon Düzeyi Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artırıyor mu?

İnsan vücudunda stresin ve buna bağlı üretilen vücuttaki stres hormonlarının üreme sağlığına negatif etkilerde bulunduğu daha önce yapılan bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Stres hormonlarından en önemlisi kortisol olup, uygunsuz salınması üreme hormonları ve embryonun implantasyonunda olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte sağlıklı embryo implantasyonu için yeterli miktarda kortisol üretimi de gerekmektedir. Tüp Bebek tedavi sürecinde kortisol seviyesi ölçümleri kanda, idrarda veya tükrükte yapılagelmektedir. Ancak bu ölçümler bize kortisol seviyesi ile ilgili anlık bilgiler vermekte olup, yeni bir ölçüm metodu olan saç kılında kortisol düzeyi ölçerek kişinin geriye dönük 3-6 aylık kümülatif kortisol düzeyi gösterilebilmektedir. Bu şekilde kişinin geçmiş 3-6 aylık dönemde hayat şekli, diet, egzersiz ve kafein alımı gibi faktörlerden nasıl etkilendiğini gösterebildiğini belirtmektedirler. Bu nedenle, Kasım 2016 tarihinde Psychoneuroendocrinology Dergisinde kabül edilen araştırmada, saç kılında bakılan kortisol düzeylerinin Tüp Bebek tedavisi öncesi kadının 3-6 aylık bir periodu hakkında bilgi sahibi olunabilineceğini göstermişlerdir. Yine aynı çalışmada, saç kılında ölçülen kortisol hormon düzeyinin tüp bebek tedavisinde başarıyı istatistiksel olarak anlamlı oranda tahmin edebildiğini belirtmişlerdir.

 

  • Massey AJ, Campbell BK, Raine-Fenning N, Pincott-Allen C, Perry J, Vedhara K. Relationship between hair and salivary cortisol and pregnancy in women undergoing IVF. Psychoneuroendocrinology. 2016;74:397-405. doi:10.1016/j.psyneuen.2016.08.027.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar