asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Sezaryen İsteyen Kadınlar Üzerine Yapılan Bir Araştırma

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Sezaryen İsteyen Kadınlar Üzerine Yapılan Bir Araştırma

Sezaryen İsteyen Kadınlar Üzerine Yapılan Bir Araştırma

Ülkemizde ve tüm dünyada tıbbi neden olmaksızın anne adaylarının doğum şeklini sezaryen olarak tercihi artmaktadır. Ülkemizde devlet ve üniversite hastanelerinde sezaryen oranları yüzde ellilerin üzerindedir. Özel hastanelerde ise % 90’nın üzerindedir. Bunun mantıklı olmadığını söyleyebiliriz. İnsanlık normal vajinal doğum ile varolmuştur. Anne adaylarının korkulu rüyası olan doğum ağrılarının şiddetini azaltabilmek için senelerdir çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Son 20-25 yıldır yaygın olarak kullanılan ve %70-80 oranında tercih edilen “epidural anestezi” bu ağrıyı gidermede en başarılı yöntem olmuştur.

 

Tıbbi neden olmaksızın sezaryen isteyen yaklaşık anne adaylarını konu alan bir çalışmada, bu hastalarla gebelik sürecinde gerekli destek ve eğitimsel çalışmaların gerekliliği ortaya konmuştur. Hasta ile sezaryen ameliyatının avantaj ve dezavantajlarının konuşulması gerekliliği belirtilmiştir (1). Yapılan çalışmada ayrıca, sezaryen seçiminin doğum korkusu, gebelik sürecinde depresyon ve bir önceki doğumda kazanılmış negatif deneyimler olarak belirtilmiştir.

 

Sezaryen ameliyatı, normal doğum sürecinde gerek anne, gerekse bebeğin durumu riskli hal aldığında hem bebek hem de anne için hayat kurtarıcı bir prosedür olarak Obstetri pratiğinde yerini korumaktadır.

 

  • Schei B, Ryding EL, Lukasse M, et al. Pregnant women’s preference for cesarean section and subsequent mode of birth – a six-country cohort study. J Psychosom Obstet Gynecol. 2016;37(3):75-83. doi:10.1080/0167482X.2016.1181055.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar