asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Polikistik over hastalığının erken tanı ve tedavisi ileri dönemde çocuk sahibi olmayı etkileyebiliyor.

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

31-07-2017

Polikistik over hastalığının erken tanı ve tedavisi ileri dönemde çocuk sahibi olmayı etkileyebiliyor.

Polikistik over hastalığının erken tanı ve tedavisi ileri dönemde çocuk sahibi olmayı etkileyebiliyor.

Adolesan (Ergenlik dönemindeki) PKOS (Polikistik Over Hastalığı) tanısı almış kızlarda tedavi sürecinde vücut yağ oranının ve karaciğer yağlanma oranının azaltılması, ovulasyonun yeniden sağlanmasında ve androjenlere bağlı belirtiler olan tüylenmenin azalmasını ve ileri yaşlarda oluşabilecek kısırlık problemlerini engelleyebileceğini belirten bir bilimsel araştırma 2017 Endocrine Society Orlando, USA’da tartışıldı.

 

PKOS, adölesan kızların %10’unu etkilemekte olup, fertilite (kısırlık) problemi ile sık olarak başvurmaktadırlar. Her ne kadar Çocuk sahibi olmak için başvuran PKOS’lu hastalarda çoğu zaman başarıya ulaşmakta olsak da, bu bilimsel araştırmada, bu sendromun genç kızlık döneminde takibi ve tedavisi ile ileride oluşabilecek fertilite (kısırlık) problemlerine çözüm getirilebileceği ve pahalı ve zaman alan tüp bebek uygulamlarının sayısının azalacağını belirtmektedirler.

 

PKOS, direkt olarak tedavisi olmayan bir hastalık olmasına rağmen, bu genç kızların büyük bir kısmı tedavi olarak doğum kontrol hapı kullanmaktadırlar. Bu tedaviye alternatif olarak da SPIOMET (?) (sprinolakton, pioglitazone ve metformin) düşük dozlu anti-androjen ve insulin sensitivitesi tedavi eden madde içeren tedavi protokolü ile de ovulasyonun sağlanabileceği ve fertilite (kısırlık) üzerinde etkili olabileceği belirtilmekltedir. Ergenlik döneminde adet düzensizliklerini göz ardı etmemek genç kızların ileri dönemde çocuk sahibi olma süreçlerinde karşılaşabileceği sorunları azaltmak demektir.

REFERANS: Ibáñez L, Río L, Díaz M, et al (2017) Normalizing Ovulation Rate by Preferential Reduction of Hepato-Visceral Fat in Adolescent Girls With Polycystic Ovary Syndrome. J Adolescent Health. doi: 10.1016/j.jadohealth.2017.04.010

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar