asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Perimenopoz (Klimakterium) ve Menopoz: Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

10-08-2017

Perimenopoz (Klimakterium) ve Menopoz: Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Premenopoz, Perimenopoz (Klimakterium) ve Menopoz: Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Bir kadın hayatı boyunca birçok hormonal değişiklikler ve dönemler geçirir. Ergenlik döneminde yumurtalıkların hormon üretmesi ile birlikte adet (mens) görmeye başlar ve doğurganlık çağı başlamış olur. Her ay yumurtalıklardan belli miktarda yumurta kaybı olur ve sadece en kaliteli bir yumurta salgılanır. Kadının yaşı ilerledikçe yumurtalık rezervleri de azalmaya başlar ki bu durumda hormon üretimi de azalmaya başlar. Yumurtalık rezervinin 35 yaşından sonra çok daha hızlı azaldığını bilmekteyiz. Belli bir süre sonra da hormonal üretim durur. Bu dönem de menopoz olarak adlandırılır.

 

Menopoz tanım olarak; yumurtalıklardan hormon üretiminin durması ve kadının birbirini takip eden 12 ay süresince adet görmemesidir. Yumurtalıkların hormon üretimi bir gecede azalmaz. Yani ertesi gün kadın birden menopoza girmez. Bu süreç belki bir yılı belki de 3-5 yılı bulabilir.

Menopoz Geçiş Süreci – Menopoz Dönemleri:

Genel olarak 3 dönemden bahsetmek mümkündür. Perimenopoz, menopoz ve postmenopoz. Her dönemin genellikle yıllar ile ifade edilebilen süreleri bulunmaktadır.

Perimenopoz

Perimenopoz genellikle kadın menopoza girmeden önceki 3 – 5 yıllık dönemi ifade eder. Bazı durumlarda bu dönem 10 yıl kadar sürebilir. Bu dönemde yumurtalıklardaki yumurta kaybı oldukça hızlanmıştır. Hormon üretimi de paralel olarak azalmıştır. Bu oluşan hormonal değişiklik ile adet döngülerinde uzamalar meydana gelmeye başlar. Adet düzensizlikleri oluşur. Bu durum gebelik kalmayı zorlaştırabilir. Ancak kadının bu dönemde hala gebe kalma şansı olduğu için gebelik istemiyorsa korunması gerekmektedir. Perimenopozal dönem genellikle kadınların 40’lı yaşlarında başlar. Nadir olarak da 30’lu yaşlarda başlayabilir.

Menopoz

Menopozda, artık kadının yumurtalıklarından hormon üretimi durmuş ve vücuttaki kan dolaşımındaki seviyeleri oldukça azalmıştır. Perimenopoz döneminde belirti ve bulgular bu dönemde de devam etmektedir. Teorik olarak menopoz kadının birbirini takip eden 12 ay boyunca adet görememesi olarak tanımlanmaktadır.

Postmenopoz

Postmenopoz, menopoz’dan sonraki yılları tanımlar. Bu dönemde azalmış österojen ile menopoz belirti ve bulguları devam eder. Menopoz’dan sonra bu şikayetlerin geçmesi yıllar alabilmektedir. Bazen 5 – 10 yıllık bir süre olabilmektedir.

Her Dönemin Belirti ve Bulguları;

Perimenopoz Belirti ve Bulguları

Azalan hormon düzeyleri bir takım belirti ve bulguları da beraberinde getirir. Perimenopozal dönemin en sık gözlenen belirtisi adet (mens) dönemlerinde uzama ve düzensizlikleridir. Gece terlemeleri ve uyku problemleri de bu dönemde başlayabilir.
Perimenopozal dönemde görülen diğer belirti ve bulgular aşağıdaki gibidir.

  • Deri değişiklikleri: Östrojenin deri üzerindeki olumlu etkileri hormon miktarında azalma ile beraber deride kuruluk ve derinin incelmesi gibi problemleri de getirebilir.
  • Vajinal deride de incelme ve vajinal kuruluk gözlenebilir. Vajinal kuruluk cinsel ilişki de ağrıya (disparoni) neden olabilir.
  • Sıcak basmaları (Özellikle yaz aylarında sıklığı artabilmektedir.)
  • Uykusuzluk veya uyku problemleri
  • Depresyona yatkınlık, konsantrasyon problemleri ve duygu durumunda ani değişiklikler
  • İdrar problemleri
  • Kilo alımı artabilir

Menopoz Belirti ve Bulguları

Birbirini takip eden 12 ay boyunca bir kadın adet (mens) görememesi menopozal dönemde olduğunun göstergesidir. Menopozda görülen belirti ve bulgular perimenopozal dönemde görülen belirti ve bulgular ile benzerdir. Ancak, bu dönemde bu bulgular daha baskın ve belirgin hissedilebilir, ayrıca görülme sıklığı da artış gösterecektir.

Vazomotor bulgular adını verdiğimiz ateş basması, sıcak, terleme, uykusuzluk ve vajinal kuruluk bu dönemde en sık görülen ve kadının hayat kalitesini etkileyen bulgulardır.

Postmenopoz Dönem Belirti ve Bulguları

Bu dönem menopozdan sonraki dönem olarak adlandırılır ve artık kadının hayatının sonuna kadar süren dönem olarak söylenebilir. Bu dönemde artık yumurtalıklar hormon üretmediği için FSH (Folikül stimüle edici hormon) ve LH (Luteinize edici hormon) seviyeleri artış gösterir ve alınan kan örneklerinde gözlenebilir. Menopoz belirti ve bulguları zaman içinde azalma gösterebilir. Bu postmenpozal dönemde 1 yıl ile 5 yıl arasında sürebilir. 5 yılın sonunda %15 hastada hala menopozal bulguların gözlendiğini görebilmekteyiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar