asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Neden Normal Vajinal Doğum?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Neden Normal Vajinal Doğum?

Neden Normal Vajinal Doğum?

Anne ve baba adaylarının gebelik sürecinde doğum şekli açısından kafalarındaki sorulara doğru cevaplar bulması önemlidir. Çiftler bu noktada en çok çevrelerinden (arkadaş, komşu, internet forumlar) duydukları biraz da abartılmış öykülerden etkilenmektedirler. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; doğum şekli yüzyıllardır vajinal yolla olmaktadır ve insanlık vajinal doğum ile var olmuştur. Ancak, biz uzman doktorların bu noktada varlığı, hem anne hem de bebeğin sağlığını ön planda tutarak doğum sürecini yönetmektir. Eğer doğum eylemi ilerlemesinde tıbbi problemler öngörülüyor yada vajinal yolla olmasında engeller içeriyorsa o noktada hem anne, hem de bebeğin sağlığı açısından sezaryen doğum gerekliliği doğmaktadır. Doğal olan zaten normal vajinal yolla doğumdur. 

Bununla birlikte, vajinal yolla doğumun hem anne hem de bebek açısından faydalarını özetlersek;
  • Sezaryenle doğan bebeklerde solunum, beslenme gibi problemler her zaman normal doğuma oranla fazla olur.
  • Normal doğum yapan annelerin hastanede kalma süresi kısadır. Sezaryende bu süre uzun olmaktadır. Anne normal doğum sonrası birkaç saat içinde günlük aktivitelerine başlayabilir, istediği her şeyi yiyebilir, bebeğinin bakımlarını yapabilir ve bebeğini daha rahat emzirebilir. Bu durum annenin bebekle ten temasının daha hızlı olmasını ve anne ile bebek arasındaki bağın daha hızlı kurulabildiğini göstermektedir.
  • Normal doğumda anne istediği kadar çocuk doğurabilir. Sezaryende bu sayı sınırlıdır. Çünkü insizyon yeri incelir ve her gebe kalmada rahimin rüptür (delinme) riski artacaktır. Ancak uygun hastalarda SSVD (Sezaryen Sonrası Vajinal Yol ile Doğum) mümkün olabilmektedir.
  • Sezaryende normal doğuma oranla hastanın kendini toparlanma süresi uzun olur ve kansızlık riski artar.
  • Normal vajinal yolla doğan bebeklerin memeyi emme becerileri daha güçlü olduğu bilinmektedir.
  • Normal doğum kadının anatomisine uygun şekilde bebeğin çıkmasıdır. Sezaryen doğum ise medikal olarak normal doğumu mümkün olmayan durumlarda cerrahi olarak rahim bütünlüğünün bozularak bebeğin çıkarılmasıdır.

Gelişmiş ülkelerin sezaryen doğum oranları %10-25 arası değişmektedir. Türkiye’de ise bu oran devlet hastanelerinde %50’ye yaklaşmakta ve özel hastanelerde %90’lara ulaşabilmektedir. Bu nedenle normal doğum hakkında çiftlerin doğru bilgilendirilmesi önemlidir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar