asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Meyan Kökü Yumurtalıklarda Hormon Üretimini Azaltıyor mu?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Meyan Kökü Yumurtalıklarda Hormon Üretimini Azaltıyor mu?

Meyan Kökü Yumurtalıklarda Hormon Üretimini Azaltıyor mu?

Meyan Kökü, ülkemizde alternatif tıpta bilimsel olmayan bir zeminde kullanılmaktadır. Meyan kökünün meme, prostat ve kalın barsak kanserleri üzerinde yaralı etkileri olabileceği gösterilmiş olmasına rağmen kadının yumurtalıkları üzerine etkisi çalışılmamıştı. Kasım 2016 tarihinde Üreme Sağlığı Toksinleri ile ilgili bir dergi olan Reproductive Toxicology’de yayınlanan araştırmada, meyan kökü bitkisi içerisinde bulunan bir madde olan isoliquiritigenin’in yumurtalıklar üzerinde hormon üretimini (östrojen, progesteron ve testosteron) azalttığını belirtmişlerdir. Hormon üretiminin azalmasının kadının çocuk sahibi olmamasında (Fertilite problemleri) etkili olabileceğini belirtmektedirler. Meyan kökü içerisindeki bu madde endüstriyel anlamda çaylarda, şekerlemelerde ve tütün üretiminde kullanılmaktadır. 

  • M. Maggiolini, G. Statti, A. Vivacqua, S. Gabriele, V. Rago, M. Loizzo, F. Menichini, S. Amdo, Estrogenic and antiproliferative activities of isoliquiritigenin in MCF7 breast cancer cells, J. Steroid Biochem. Mol. Biol. 82 (4–5) (2002) 315–322
  • E.H. Jo, S.H. Kim, J.C. Ra, S.R. Kim, S.D. Cho, J.W. Jung, S.R. Yang, J.S. Park, J.W. Hwang, O.I. Aruoma, T.Y. Kim, Y.S. Lee, K.S. Kang, Chemopreventive properties of the ethanol extract of chinese licorice (Glycyrrhiza uralensis) root: induction of apoptosis and G1 cell cycle arrest in MCF-7 human breast cancer cells, Cancer Lett. 230 (2) (2005) 239–247.
  • Mahalingam S, Gao L, Eisner J, Helferich W, Flaws JA. Effects of isoliquiritigenin on ovarian antral follicle growth and steroidogenesis. Reprod Toxicol. 2016;66:107-114. doi:10.1016/j.reprotox.2016.10.004.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar