asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Menopozda Sıcak Basması, Gece Terlemesi için Alternatif Bir Yöntem: Akupunktur

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Menopozda Sıcak Basması, Gece Terlemesi için Alternatif Bir Yöntem: Akupunktur

Menopozda Sıcak Basması, Gece Terlemesi için Alternatif Bir Yöntem: Akupunktur

Menopozda sıcak basması ve gece terlemeleri için en etkin tedavi HRT’dir (Hormon Replasman Tedavisi, Östrojen, Progesteron). Ancak son yıllarda hormon tedavisi ile yapılan araştırmalarda tedavinin yan etkilerinden dolayı kullanımı azalmıştır. Birçok menopozdaki kadın sıcak basması ve gece terlemeleri için alternatif tedaviler aramaktadır. Bu tedaviler bitkisel ürünler, diyetler, egzersizler olmaktadır. Ancak bunların da bilimsel olarak gösterilmiş etkinlikleri sınırlı kalmaktadır. Eylül 2016 tarihinde, Menopause dergisinde yayınlanan geniş katılımlı bir araştırmada, 8 hafta akupunktur uygulanan menopoz hastalarının yarısında şikayetlerin %50 oranında azaldığını saptamışlardır. Herhangi bir tedavi olmayan kontrol grubunda ise herhangi bir azalma olmamıştır. Sonuç olarak, araştırmacılar, ortalama 8 hafta akupunktur tedavisi ile menopoz belirti ve bulgularında %50 azalma olabileceğini ve bu şekli ile hormon tedavisine alternatif bir tedavi olabileceğini göstermişlerdir.

  • Avis N, Coeytaux R, Levine B, Isom S, Morgan T. Trajectories of response to acupuncture for menopausal vasomotor symptoms: the Acupuncture in Menopause study. Menopause. 2016;24(2):1-9. doi:10.1097/GME.0000000000000735.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar