asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Kadın Sağlığında En Büyük İhmal

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

01-09-2017

Kadın Sağlığında En Büyük İhmal

İlk Jinekolojik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ülkemizde birçok kadın ilk jinekolojik muayenesini maalesef gebe kaldığı zamana kadar geciktirebilmektedir. Her yıl, her kadının hiçbir şikayeti bulunmasa da rutin bir jinekolojik kontrolden geçmesi ve pap – smear testi yaptırması önerilmektedir. Peki ilk jinekolojik görüşme (muayene) kadının hayatında ne zaman başlamalıdır? Bu soruya Amerika ve Avrupa Obstetri ve Jinekoloji Toplulukları, bir genç kızın 13 – 15 yaşlarında doğurganlık çağının başlarında jinekoloji doktoru ile görüşmesini önermektedir. Bu bilgi muhtemelen birçok anne ve babayı şaşırtmaktadır.

 

Ancak bu ilk görüşmenin amacı belirli bir soruna yönelik jinekolojik bir muayeneden ziyade, jinekolojik konularda herhangi bir şikayeti olmayan genç kız ile görüşmeyi ve soru cevap şeklinde bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Bu ilk görüşme ile puberte çağındaki genç kızın adet döngüleri, adet kanamasının normal ve anormal şekilleri, adet dönemlerindeki hijyenik uygulamalar, memelerin gelişimi, vücutta belirli bölgelerdeki tüylenmeler, genital anatomi, HPV aşısıve bu gelişimlerin genç kızın duygu durumunda oluşturduğu değişiklikler hakkında bir bilgilendirme görüşmesi şeklinde yapılması ebeveynler açısından bir fırsat gibi görülmelidir.

 

Ülkemizde ve günümüzde, bu bilgileri, doğruluğu şüpheli olan internet kaynaklarından veya arkadaşlarından öğrenmeye çalışmaktadırlar. Genç kız, ayrıca kafasındaki yanıtsız kalan veya başka kişilerle paylaşamadığı soruları da doktoruna yönelterek doğru bilgilendirme almış olacaktır. Ayrıca bu bilgilendirme görüşmesinin en önemli avantajlarından birisi de doktor ile genç kız arasında güven duygusunun artarak genç kızın jinekoloji korkusunu daha başından yenmesi olacaktır. Puberte (ergenlik) dönemindeki genç kızın vücudundaki değişikliklerde neyin normal neyin anormal olduğu hakkında bilgilendirilmesi bu geçiş döneminde genç kızın kendini tanımasını ve kendine güvenini de artıracaktır.

 

Jinekolojik görüşmenin, üç kısımda gerçekleşmesi sağlıklı olacaktır. İlk olarak genç kız ile, anne ve babasının yanında görüşmeye başlamak, ikinci aşamada genç kız ile tek başına görüşmek. Bu sırada, genç kızdan anne ve babasının yanında soramayacağı soruları almak, son aşamada da ebeveynlerin tekrar odaya alarak görüşmeyi tamamlamaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar