asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

IVF (Tüp Bebek) Tedavisinde Steroid Kullanmak Gebelik Şansını Artırıyor mu?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017
IVF

IVF (Tüp Bebek) Tedavisinde Steroid Kullanmak Gebelik Şansını Artırıyor mu?

IVF (Tüp Bebek) Tedavisinde Steroid Kullanmak Gebelik Şansını Artırıyor mu?

Kortikosteriodler, infertilite (IVF – Tüp Bebek) tedavilerinde özellikle tekrarlayan başarısızlıklarda ve habituel abortuslarda (tekrarlayan düşüklerde) sıklıkla kullanılmaktadır. Steroid tedavilerinin, vücudun savunma hücrelerini azaltarak gebe kalmayı kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Bir steroid ilaç olan prednizolonun vücudun oluşan embryoya karşı gösterdiği savunma hücre sayısını (immün sistem) azaltarak gebeliğin devamını sağladığı öngörülmektedir.

 

Ancak, implantasyondan önce ve normal gebeliğin devamında rahim duvarında oluşan immün cevabın gerekliliği olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle, prednizolon yapılan tetkiklerle hastanın ihtiyacı olduğu belirlenmeden her hastaya başlanmamalıdır. Nedeni immnünolojik olan tekrarlayan IVF (Tüp Bebek) başarısızlıklarında prednizolon tedavisinden fayda görülebilmektedir. Bununla birlikte, steroid kullanımının erken doğum ve fetüste büyüme problemleri yapabileceği ve doğumsal anomalilere neden olabileceği de akılda tutulmalıdır.

 

  • Robertson, S., Jin, M., Yu, D., et al. Corticosteroid therapy in assisted reproduction – immune suppression is a faulty premise. Human Reproduction 31, 10 (2016), 2164–217

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar