asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

IVF (Tüp Bebek) Tedavisi Meme Kanseri Riskini Artırıyor mu?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

11-06-2017

IVF (Tüp Bebek) Tedavisi Meme Kanseri Riskini Artırıyor mu?

Meme kanseri, kadınlarda görülen en yaygın kötü huylu (malignant) kanserdir. Hem vücutta üretilen östrojen ve progesteron hem de tedavi olarak alınan östrojen ve progesteron meme kanseri gelişimde etkisi olabileceği bilinmektedir. IVF (Tüp Bebek) tedavilerinde kısa süreli de olsa vücutta östrojen ve progesteron düzeyleri azaltılabilmekte ve yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Bu nedenle IVF (tüp Bebek) tedavisinin de Meme kanseri gelişiminde etkisi olabileceği düşünülebilir. Eğer IVF (Tüp Bebek) tedavisi ile meme kanseri gelişimi arasında küçük de olsa bir ilişki bulunuyorsa bu durum önemli bir halk sağlığı problemi oluşturabilir.
Hollanda Kanser Enstitüsünde,  IVF (Tüp Bebek) tedavisi ve Ovulasyon indüksiyonu yapılan yaklaşık 25.000 kadın 21 yıl takip edilerek meme kanseri gelişme riski araştırılmış. Yapılan araştırma sonucunda IVF (Tüp Bebek) tedavisi alan kadınlarda meme kanserinde önemli oranda bir artış yapmadığını belirtmişlerdir.
  1. Van den Belt-Dusebout, A., Spaan, M., Lambalk, C., et al. Ovarian Stimulation for In Vitro Fertilization and Long-term Risk of Breast Cancer. JAMA 316, 3 (2016), 300–312.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar