asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Irisin: Polikistik Over Hastalığı Tanısında Yeni Bulunan Hormon

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Irisin: Polikistik Over Hastalığı Tanısında Yeni Bulunan Hormon

Polikistik Over Hastalığı Tanısında Yeni Bulunan Hormon: Irisin

Polikistik Over Hastalığı (PCOS), kadınların yaklaşık %12’sinde gözlenen bir hormonal düzensizlik durumudur. Polikistik over hastalığı, düzensiz adet görmeye neden olabileceği gibi, kadının vücudunda artmış erkeklik hormonlarının (Androjenler) salgılanmasına da yol açabilmekltedir.

 

Bu nedenle kadınlarda ovulasyon (yumurtlama) problemlerine neden olup, tedavi edilebilir kısırlık nedenlerinin başında gelmektedir. Polikistik Over hastalığının nedeni henüz tam olarak aydınlatılmış değildir ve henüz durumu tam olarak düzeltecek bir tedavisi de yoktur. 55. Avrupa Pediatrik Endokrinoloji Kongresinde sunulan bir araştırmada genç populasyon üzerinde irisin hormon düzeylerinin ölçümü ile polikistik over hastalığının tanısının erken dönemde ve daha kolay saptanabileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca vücutta üretilen bu hormon üzerine yapılacak ileri araştırmalar ile irisin seviyesinin düşürülmesine yönelik çalışmalarla tedavisinde de rol oynabileceğini belirtmişlerdir.

 

  • Czyzyk KPA, Meczekalski TSB. New markers of insulin resistance in polycystic ovary syndrome. J Endocrinol Invest. 2016. doi:10.1007/s40618-016-0523-8.
  • Bacopoulou F, Serum Irisin Concentrations in Lean Adolescents with Polycystic Ovary Syndrome, 55th European Society for Pediatric Endocrinology Congress,  Hormone Research in Pediatrics Volume 82 Supplement.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar