asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

HPV (Genital Siğil); Her 10 kişiden 4’ünde bulunuyor.

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

HPV (Genital Siğil); Her 10 kişiden 4’ünde bulunuyor.

HPV (Genital Siğil); Her 10 kişiden 4’ünde bulunuyor.

Amerika’da 60 yaş altı yetişkinlerde her 10 kişiden 4’ünün HPV taşıyıcısı olduğu ve tespit edildiği CDC tarafından Nisan 2017’de belirtilmiştir. Bu oran hemen hemen populasyonun yarısının HPV ile enfekte olduğunu ve bu kişilerin HPV’nin etkileyebileceği kanser türleri açısından da risk altında olduğunu gözler önüne sermektedir. Henüz Türkiye’de geniş kapsamlı HPV infeksiyonu istatistiki bilgileri bulunmamakla birlikte, Ankara’da HPV testi ve taraması ve HPV aşısı uygulaması mümkündür.

 

CDC’e göre, erkeklerin %45’i ve kadınların %40’ı HPV enfeksiyonu edinmiş olduklarını belirtmektedir. Bununla birlikte kanser ile ilişkisi gösterilmiş yüksek riskli tip HPV ile enfekte olmuş kadınlar %20 olarak tespit edilmiştir. Multipartner olmak en önemli risk faktörünü oluşturmaktadır.

 

CDC, aynı zamanda, ulusal aşı programında bulunan HPV aşısı uygulamasının bu HPV epidemiğini ve neden olabileceği kanserleri önleyebileceğini ifade etmişlerdir. HPV aşısı 2006 yılından bu yana uygulanmakta ve CDC verilerine göre genç kızlardaki HPV oranı %60 azalma göstermekte ve HPV’nin neden olabileceği kanser oranlarında da azalma olduğunu belirtmektedirler. Ankara’da da HPV aşı ve tarama testlerine ulaşmak mümkündür. CDC 2015 raporlarına göre 11-12 yaşlarından sonra kız ve erkek çocukların aşılanmasını önermektedir.

 

REFERANS: McQuillan G, Kruszon-Moran D, Markowitz LE, Unger ER., Paulose-Ram R. Prevalence of HPV in adults aged 18–69: United States, 2011–2014. NCHS data brief, no 280. Hyattsville, MD: National Center for Health Statistics. 2017.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar