asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

İnfertilite (Ovulasyon İndüksiyonu, IUI – Aşılama, IVF – Tüp Bebek)

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

TÜP BEBEK, ÇOCUK TEDAVİSİ, KISIRLIK, OVULASYON İNDÜKSİYONU ve AŞILAMA HAKKINDA BİLGİLENDİRME İÇİN KONU BAŞLIKLARI:

 1. Tüp Bebek (IVF – Invitro Fertilizasyon) NEDİR?
 2. İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?
 3. Erkekeğe Ait İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?
 4. Kadına Ait İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?
 5. Açıklanamayan İnfertilite
 6. Tüp Bebek Tedavisi
 7. Yumurtalıkların Geliştirilmesi (Stimülasyonu) ve Kullanılan İlaçlar
 8. Yumurtaların Toplanması (OPU – Oocyte PickUp)
 9. Sperm Verme
 10. Yumurtaların Döllenmesi
 11. IVF (In-vitro Fertilization)
 12. ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection)
 13. IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection)
 14. IVM (In-vitro Maturation)
 15. Dondurma ve Çözme İşlemleri
 16. PGD (Preimplantasyon Genetik Tanı – Preimplantation Genetic Diagnosis)
 17. Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Hangi Tedaviler Uygulanmalıdır?

Tüp Bebek (IVF – Invitro Fertilizasyon) NEDİR?

Ankara Tüp Bebek DoktoruAnkara’da Tüp Bebek işlemi, kadın yumurta hücresi ile erkek sperm hücresinin vücut dışında çok özel laboratuar şartlarında döllenerek, aralarında kaliteli bir veya iki tanesinin seçilerek rahim içine yerleştirilmesi işlemidir.

İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?

Tüp Bebek Nasıl Yapılırİnfertilite (Kısırlık) nedenleri bazen çok kolay saptanıp çözümlenirken, bazen de sorunları çözmek oldukça zordur. Ankara’da çocuk sahibi olmayan çiftlerin üçte birinde erkekte sorun saptanırken, üçte birinde kadında problem saptanmakta yine üçte birinde her ikisinde de sorun saptanmaktadır. Ancak yapılan testlere rağmen çiftlerin %15’inde bir neden bulunamamaktadır. Bu duruma açıklanamayan infertilite (kısırlık) denilmektedir.

Erkekeğe Ait İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?

Erkeğe ait nedenlerin başında menide (ejakulatta) hiç canlı erkek üreme hücresi (sperm) bulunamaması gelmektedir. Bu duruma Azospermia denilmektedir. Azospermia, ya erkeğin kanallarındaki tıkanıklıktan dolayı spermlerin dışarı ulaşamamasından yada erkek yumurtalarının (testislerin) çok az hatta hiç sperm üretememesinden kaynaklanmaktadır. Her iki durumda da erkek hastaların hiç vakit kaybetmeden eşleriyle birlikte öncelikle MESA yada PESA yoluyla sperm arama, sperm yapımının olmadığı yada çok az olduğu durumlarda ise TESE yöntemleriyle sperm bulma işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

 

Kanal tıkanıklığı ile sperm olmadığı durumlarda, spermi bulmak çok kolayken sperm üretiminin az yada hiç bulunmadığı durumlarda MIKRO-TESE ile sperm bulma şansı da oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. MIKRO-TESE ile daha önceden biyopsi ile sperm bulunamayan erkeklerin %50-60’ında sperm bulunabilmektedir. Sperm bulmak adına biyopsi yaptıracak erkek hastalar merkez seçimine çok önem vermelidirler, aksi taktirde zaten kendilerinde bulmakta zorlanılan sperm hücreleri (dondurulamayacağı ve test sonucu öleceği için) boşa harcanmış olabilir.

 

ankara tüp bebek

 

Önceden beri sıklıkla yapılmakta olan testislere giden damarların genişlemesini gidermeye yönelik varikosel ameliyatlarının kanıta dayalı tıp biliminde bir faydası olmadığı açıklanmaktadır. Bunun dışında erkeklerde görülen enfeksyonlar, tümörler ve benzeri problemler üroloji hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir.

Kadına Ait İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri Nelerdir?

Ankara Tüp Bebek önerileriTubal Kaynaklı İnfertilite (Kısırlık, Tubal Faktör): Gebelik için açık ve sağlıklı fallop kanalları (tüp) gereklidir. Fallop tüplerinin çok hassas ve detaylı bir iç yapısı vardır. Bu yapıdaki bir bozulma yumurtanın taşınmasını ve dolayısıyla döllenme olayını engelleyebilir. Eğer yumurtalığa yakın olan uç etkilenmişse yumurtanın yakalanıp tüp içine alınması bozulabilir, ancak en ağır durum tüpün tamamen tıkalı olduğu durumdur. Tüpteki tıkanıklık genital yolla tüpe ulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi karın içindeki diğer enfeksiyonlar nedeniyle de meydana gelebilir. Bunun yanısıra dış gebelik sonucunda hasta tüplerinden biri veya her ikisini de yitirmiş olabilir.  Tubal faktör, infertilite (kısırlık) tedavilerine başlamadan rahim filmi (HSG – Histerosalfingografi) ve / veya laparoskopik inceleme ile değerlendirilebilir. Laparoskopi sırasında kanallarda sorun (tıkanıklık, yapışıklık veya hasar) saptanabilir. Hafif derece olanlar mikrocerrahiden fayda görebilir. İleri derecede yapışıklık ve hasarlı tüplerde gebelik şansı ancak tüp bebek yöntemi ile sağlanabilir.

 

Yumurtlama Kaynaklı İnfertilite (Ovulatuar Faktör): Kadının adet düzeni, yumutlama hakkında önemli ipuçları içerir. Düzensiz yada anormal yumurtlama tüm infertil kadınların %25’inde rastlanır. Bazal vücut ısısı takibi, LH saptayan özel idrar testi, kanda progesteron testi ve ultrasonografi, tanısal amaçlı beklenen adet gününden 1-3 gün önce rahim iç yüzünden (endometrium) alınan biyopsiler yumurtlamanın takibinde kullanılabilecek testlerdendir.

 

 Rahim Ağzı kaynaklı İnfertilite (Servikal Faktör): Rahim ağzının (serviks) salgısı sadece yumurtlama (ovülasyon) döneminde spermlerin serbestçe geçişine izin verir. Diğer tüm zamanlarda hormonal uyarılara bağlı değişiklikler nedeni ile rahim ağzı salgısının yapısı ve kıvamı spermin serbest geçişine izin vermemektedir. Bazı kadınlarda bu salgı içinde sperme karşı antikorlar bulunmaktadır. Bu durumda yumurtlama zamanında da bile spermler rahim ağzı kanalından geçerek rahime ulaşamayabilirler. Antikorlar kadının sperm hücresine karşı bağısıklık sisteminin geliştirdiği maddelerdir. Bu maddeler sperm hücre fonksiyonunu bozarak inferitlte nedeni olabilmektedir. Bu durumda Post Koital Test yapılması tanı için yeterli olacaktır.

 

Rahim Kaynaklı İnfertilite (Uterin Faktör): Rahim içerisinde bebeğin yerleşeceği alanın yapısını değiştiren anormalliklerde sorunlardan biridir. Rahim filmi (HSG – Histerosalfingografi) rahmin içerisini ve fallop kanallarını incelemek için kullanılan altın standart testlerden biridir. Adet bitiminden hemen sonraki dönemde yumurtalama (ovülasyon) döneminden önce uygulanmalıdır.  Bu şekilde tanı konulan uterus (rahim) sorunları histeroskopi yardımı ile cerrahi olarak tedavisi planlanabilmektedir. Histeroskopi işlemi; ince bir optik kamera ile rahim ağzından (serviks) geçilerek rahim içerisinin (embryonun yerleşeceği ve büyüyeceği bölge, endometrium) gözle direkt olarak gözlemlenmesidir. Histeroskopi ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak ve örnek video izlemek için burayı tıklayınız.

 

Endometriozis: Üreme çağındaki kadınlardaoldukça sık karşılaşılan endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (endometrium) başka bir bölgede (ör:yumurtalıklar, karın içi zarı vb) bulunması halidir. Adet kanaması sırasında bu dokularda da kanama olduğundan şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu hastalık yumurtalıklarda koyu kahverengi renkli ve çikolata kisti olarak bilinen kist oluşumlarına da yol açmaktadır. Bu kistler laparoskopik cerrahi ile çıkarılabildikleri gibi hasarlı dokuları ve endometriozis odaklarını koter, lazer ile termal hasar ile yok etmek mümkündür. Laparoskopik cerrahi hastaya konforlu bir ameliyat sonrası dönem ile birlikte daha birçok avantajlar sağlamaktadır. Laparoskopik cerrahi ile ilgili daha fazla bilgi almak ve örnek video izlemek için burayı tıklayınız.

Açıklanamayan İnfertilite

Bu çiftlerde problemi ortaya koymaya yönelik araştırmalar mevcut yöntem ve testlerle problemi aydınlatamamıştır. Bu durumdaki çiftlerin öncelikle kendiliğinden gebelik şanslarının azalmış olmakla birlikte devam ettiği önemle vurgulanarak çiftin derin karamsarlığa kapılması engellenmelidir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebekle ilk sağlıklı doğum 1978 yılında gerçekleşmiş ve İngiltere’de Louise Brown bu yöntemle doğmuştur. Tüp bebekte yumurtalıklar ilaçlar ile stimüle edilmekte ve belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra ameliyathane ortamında anestezi altında toplanarak embryoloji laboratuarına verilmektedir. Laboratuarda hastanın eşinden alınan spermler ile toplanan her oosit döllendirilmektedir. 3-5 gün laboratuarda inkübe edilen embryolar rahim içerisine transfer edilmektedir.

Yumurtalıkların Geliştirilmesi (Stimülasyonu) ve Kullanılan İlaçlar:

 • Ürofollitropin ve Follitropinler yumurtalıkların stimülasyonunda kullanılan FSH etkisi gösteren ilaçlardır. Follitropinler (Puregon, Gonal F) ileri teknoloji kullanılarak (DNA rekombinasyonu) üretilirler.
 • Lutropin alfa (Rekombinant LH, Luveris) LH benzeri etki göstermektedir.
 • Menotropinler (Menagon, Menopur, Merional) ise hem FSH hem de LH etkisini birlikte göstermektedirler.
 • Bir diğer ilaç grubu ise GnRH Analogları (Suprecur, Suprefact, Lucrin, Synarel, Decapeptyl) yumurtalıktaki folliküllerin istenilen zamandan önce olgunlaşma ve atılmalarını engeller.
 • GnRH antagonistleri (Cetrotide, Orgalutron) agonistler ile aynı amaçla kullanılmakta olup, agonistlerin yerine kullanılmak üzere geliştirilen ilaçlardır.
 • hCG (Human chorionic gonadotrophin, Pregnyl ve Ovitrelle) Genelde yumurta toplama işleminden 33-36 saat önce uygulanır. Yalnız kas içine ve hem kas içine hem de cilt altına uygulanabilen preparatları vardır. Yumurtaların toplanmasından önce olgunlaşmasını sağlamaktadır.
 • Progesteron (Crinone, Progestan, Progynex, Proluton): Doğal bir hormon olup döllenmiş yumurtaların (embryoların) rahim içinde tutunmalarına yardım eder.

Yumurtaların Toplanması (OPU – Oocyte PickUp)

Yumurta toplama işlemleri vajinal yoldan yapılan ultrasonografi yardımıyla (transvajinal ultrasonografi) gerçekleştirilir.  Ultrasonografi probu ile gözlemlenen yumurtalıklardan ince bir iğne yardımı ile folliküllerin içindeki sıvı toplanmaktadır. Bu işlem genelde 15-20 dak sürmektedir. GnRH analog veya antagonistleri folliküllerin beklenenden önce çatlamasını engellemek için kullanırlar. Ancak ender olarak bunu başaramayabilirler ve folliküller yumurta toplanması işleminden önce çatlar ve yumurtalar karın boşluğuna dağılır. Bu olaya kendiliğinden yumurtlama (spontan ovulasyon) denir. Bu durumda uygulama iptal edilir. Hastaların işlem sırasında rahatlaması için damar yolu ile anestezik ilaçlar kullanarak ağrı duymaması sağlanır.

Sperm Verme

Yumurtaların toplandığı gün, döllenme işleminde kullanılmak üzere laboratuara sperm örneği verilir. Laboratuarda döllenme işleminde kullanılacaksperm örneği içindeki sperm hücreleri çeşitli yöntemlerle ayrılır. Daha iyi hareket edenleri seçilir ve diğer sıvılardan arındırılır.

Yumurtaların Döllenmesi

Toplanan yumurtalar mikroskop altında değerlendirilir, her biri olgunluklarına göre derecelendirilir. Yumurtanın olgunluğu onun döllenebilme kapasitesini belirler. Daha sonra uygulamaya karar verilmiş yönteme göre sperm ile işleme başlanır.

IVF (In-vitro Fertilization)

Bu tedavi başlangıçtan bu yana kullanılan bir yöntemdir. Toplanan yumurtalar özel yöntemlerle hazırlanmış belli sayıdaki sperm hücresi ile özel kültür sıvıları içinde bir araya konularak anne vücut ortamına benzeyen cihazlarda bekletilerek döllenme işlemi gözlenmektedir.

ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection)

Çocuk sahibi olma şansı olamayan birçok infertil çifte oldukça yüksek gebelik şansı sağlayan bu yöntemde, özel bir mikroskop ve mikromanipulator denilen aletler yardımı ile çok ince bir iğne içine alınan tek bir sperm hücresi (erkek üreme hücresi) yumurtanın direkt olarak içine enjekte edilir. Böylece sperm sayısı çok düşük, sperm hareketleri yetersiz, sperm şekli bozuk olan infertil erkekler çocuk sahibi alabilme şansını yakalamaktır. Sperm analizinde hiç sperm hücresi olmayan erkekler de eğer testislerinde (yumurtalık) cerrahi girişimle (TESE) hücre bulunursa mikroenjeksiyon – ICSI ile çocuk sahibi olabilme şansına sahiptirler.

IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection)

Klasik ICSI’de 200-400 kat bir büyütme ile mikroskop altında hareketli spermler arasından şekil olarak en düzgün olanlarının seçilmesine imkan vermektedir. Ancak bu büyütmede seçilen spermin döllenme, embryo gelişimi ve gebelik için çok önemli olan anomalilerin tanımlanması yeterince başarılı olamamaktadır. IMSI sistemi spermlerin daha yüksek büyütme (özel objektif ve optikler) kullanılarak (6600 – 7200 kat) normal yapıya sahip spermlerin seçilerek mikroenjeksiyon kullanması prensibine dayanan yöntemdir. Bu yöntem özellikle spermde yer alan yapısal problemler nedeni ile tekrarlayan başarısız tedavi sürecinden geçen çiftlerde faydalı olabileceğine dair bilimsel araştırmalar mevcuttur. IMSI sistemi blastosist evresine ulaşabilecekiyi embryoların gelişimine de imkan vermesi yönünden bu alandaki yeni ve önemli gelişmelerden birisidir.

IVM (In-vitro Maturation)

Tekrarlayan şekilde düşük yumurta kalitesi elde edilmiş hastalarda tedavi amacı ile geliştirilen en son yaklaşım yumurta hücrelerinin henüz olgunlaşmamış iken alınması ve laboratuar ortamında büyütülmesi işlemine IVM – invitro maturasyon denilmektedir. Bu yaklaşım yumurtaların kadından hormonla uyarılmadan alınmasını takiben laboratuarda büyütülmesi ve embryo oluşturmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Böylece hem dışardan alınan hormonlara karşı aşırı bir duyarlılık gösteren hastalarda hormona bağlı riskler ve embryo kalitesizliği problemi ortadan kaldırabiliyor, hem de yumurtalar daha sağlıklı ve fizyoljoik bir ortamda büyütülerek daha kaliteli embryo elde edilebiliyor.

Dondurma ve Çözme İşlemleri

Dondurma ve/veya çözme işlemlerinin sade embryo saklamak değil, özellikle üreme yeteniğinin gelecek yıllarda da azalmadan korunabilmesi konusunda kullanılmaya başlanması, beraberinde yeni tekniklerin ve yaklaşımların da artaya çıkmasını sağladı. Vitrifikasyon adı verilen yöntem ile günümüzde over dokusu, oosit, sperm ve her aşamadaki embryoyu (ister tek hücreli isterse blastosist adı verilen ileri seviye embryoyu) yüksek başarı ile dondurup çözmek ve gebelik elde etmek mümkün olmuştur. Geçmiş yıllarda sadece çok sayıda embryosu kalan hastalarda önerilen bir yöntem iken dondurma/çözme yöntemleri günümüzde tek embryosu olan çiftler için bile yüksek başarı şansı tanıyabilmektedir.

PGD (Preimplantasyon Genetik Tanı – Preimplantation Genetic Diagnosis)

Preimplantasyon genetik tanı (PGD) implantasyon öncesi embryolardan alınan hücre örneklerinde genetik testler yapılarak anneye sağlıklı embryoların transfer edilmesi yöntemidir. Embryoların anöploidi yönünden yani genel anlamda kromozom sayı bozukluğu taşıyıp taşımadığını tarayıp sadece euploid yani normal embryoların transfer edilmeleri ve böylece gebelik oranlarının artırılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, 35 yaş ve üzeri olan anne adayları, daha önceki tüp bebek denemelerinin 2-3 kez başarısız olduğu eşler, gebe kalmalarına rağmen gebeliğin erken döneminde düşük yapan anne adayları ve şiddetli sperm yapım bozukluğu bulunan tüp bebek adayları bu uygulamadan fayda görebilmektedirler. Bunun yanında eğer ailede yada eşlerde belli bir genetik bozukluk yada hastalık taşıyıcısı olan eşler için de bu test kullanılabilir.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Hangi Tedaviler Uygulanmalıdır?

Başarısız olunan tedavi eğer ilk deneme ise, çok fazla endişelenmek gereksiz olacaktır. Ancak diğer denemelerde de başarısızlık görülüyor ise, çeşitli ve farklı testlerin yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu çiftler için söylenen her söz, yapılacak her farklı uygulama yeni bir umut olmakla birlikte tıbbi etkinlikleri kanıtlanmamış ve deneysel sayılabilecek tedavilerin mucize tedaviler olarak çiftlere anlatılması ve umutların boşa çıkması aileleri daha da karamsar bir tablo içinde bırakmaktadır. Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemelerinden sonra çiftler ileri test ve tedavilerle yeniden değerlendirilmelidir. Kaliteli embryo transferine rağmen implantasyon gerçekleşmemiş ve negatif sonuçlanan tüp bebek tedavi denemesinden sonra hastaya Histeroskopi (optik kamera) ile rahim içinin değerlendirilmesi bu adımlardan bir tanesidir. Bu değerlendirme esnasında rahim duvarında (endometrium) görülen polip, myom yapışıklık ve şekil bozuklukları eş zamanlı tedavi edilmelidir. İmplantasyonun gerçekleşeceği endometrium dokusundan biyopsi yapılarak patolojik ve immünhistokimyasal incelemeler yapılabilir. Tüp bebekte asıl amaç başarıyı sağlamaktır. Bu nedenle tedavilere başlamadan  önce kişilerde var olabilecek patolojilerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Tüp bebek tedavilerinde ovulasyon indüksiyonu (yumurta gelişimi) protokolleri kullanılarak yumurta geliştirmeye çalışılır. Bazen yüksek dozlarda ilaç kullanılsa bile yumurta gelişimi yetersiz kalmaktadır. Bu gibi hastalarda ilaç kullanmadan veya çok düşük dozlarda ilaç kullanarak, sadece kendi vücut hormonlarından yararlanılarak yumurta geliştirilebilir. Doğal siklus olarak adlandırılan bu yöntemle seçilmiş hastalarda hem ilaç masrafı azaltılmakta hem de daha sağlıklı yumurta elde edilmektedir.

 

Kadında genetik veya sonradan oluşan immunolojik (savunma mekanizmaları) bozukluklar, yüksek kalitede de olsa gelişen embriyonun tutunup büyümesini engelleyebilen faktörlerdir. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek tedavi başarısızlıklarında immunolojik testler yapmak gerekmektedir.

 

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında anne ve baba adayları kromozom anormaliği yönünden incelenmelidir. Bazı bireyler tamamen sağlıklı olmalarına rağmen kromozomal problemlere rastlanabilmektedir.

 

Ankara’da Tüp Bebek Tedavisi için daha fazla bilgi almak veya randevu oluşturmak için 0 312 286 9521 veya 0 535 878 3737 nolu telefonlara tıklayabilirsiniz.

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar