asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Hamilelikte (Gebelikte) Yolculuğa Çıkmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

10-09-2017

Hamilelikte (Gebelikte) Yolculuğa Çıkmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yolculuktan Önce Hamilelerin Yapması Gerekenler

Ankara kadın doğum doktoru gebelik yolculukGebelikte gerek karayolu, gerek havayolu ve gerekse deniz yolu ile güvenli seyahat etmek için bir takım tedbirler almak gerekmektedir. Bu seyahat, yurtdışına olabilir yada yurtiçi seyahat olabilir. İş nedenli bir seyahat olabilir yada turistik amaçlı olabilir. Eğer hamile iseniz ve yolculuk planlıyorsanız ilk yapmanız gereken yolculuktan önce bu durumu doktorunuza danışmak olacaktır.

Yolculuk Yapılması Kesinlikle Yasak Olan Durumlar:

 • Plasentaya (Bebeğin eşi) ait hastalıklar
 • Doğum Sancılarının Başlaması
 • Servikal Yetmezlik tanısı almış gebeler
 • Erken doğum tehdidi
 • Erken Membran yırtılması
 • Dış gebeliğin ekarte edilemediği erken gebelikler
 • Vajinal kanama
 • Düşük tehdidi

Göreceli Olarak Değerlendirilmesi Gereken Durumlar:

 • Baş haricinde diğer gelişler (prezentasyonlar)
 • Büyüme gelişme geriliği
 • İnfertilite öyküsü
 • Dış gebelik veya düşük öyküsü
 • İkiz gebelikler (multiple gebelikler)
 • Plasentaya ait hastalıklar

Yolculuk Öncesi Hazırlık:

ankara kadın doğum doktoru gemi yolculuğu gebelerDoktorunuz ile yolculuk planını görüştükten sonra, yapılacak hazırlıklara (check list) başlamak gerekir. Eğer seyahat uçak veya gemi ile planlanıyorsa, iletişim firması ile görüşüp, gidiş ve dönüş tarihlerindeki gebelik haftanızın uçuş veya deniz yolculuğu için engel olup olmayacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Bununla ilgili olarak, gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi gösteren belgeyi doktorunuzdan alıp, yolculuk için yanınızda bulundurmanız gerekecektir. Ayrıca giderken yanınıza gebelik takip dosyanızı ve takip içindeki kan tetkik sonuçlarınızı da yanınıza almayı unutmayınız. Gittiğiniz yerde, obstetrik bir görüşme veya acil bir durum ile karşılaşırsanız muayene esnasında bu dosyanız faydalı olacaktır.

 

Gebelik ilk üç ayında genellikle bulantı ve kusma (hiperemezis gravidarum) eşlik ettiği için hamileler genellikle 2. üç ay ve 3. ayda seyahat etmeyi severler.

 

Önemli olarak, gideceğiniz bölge (ülke veya şehir) hakkındaki sağlık, aşılama ve bulaşıcı hastalıklar konusunda önerileri CDC’nin web sayfasından kontrol edebilirsiniz. Olası aşı önerilerini doktorunuzla görüşebilirsiniz gittiğiniz bölgenin bulaşıcı hastalıklarına karşı bağışıklık sisteminizde önleminizi alınız. CDC’nin özellikle Zika virus enfeksiyonunun yaygın olduğunu belirttiği bölgelere seyahat düşünen gebeler, bu viral hastalıktan korunma yollarını doktoru ile görüşmelidir. Zika virüs anne ve anne karnındaki bebek için ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir.

 

ankarada acısız epidural doğum Bavulunuzu hazırlarken, düzenli kullandığınız ilaçları yanınızda götürmeyi unutmayınız. Düzenli kullandığınız ilaçların yanında, gittiğiniz bölgede eczaneye ulaşamama durumunu yada yolculuk anında ihtiyacınız olabilecek ilaçları yanınızda götürmeniz, olası zaman kaybını engelleyecektir. Örnek olarak, anti-allerjikler, mide ve barsak problemleri için ilaçlar, ağrı kesici – asetaminofen, kabızlık için ilaçlar,vajinal akıntı, bakteriyel vajinit veya candidiazis için ilaçlar, uçak veya gemi tutması için ilaçları doktorunuz ile görüşerek yanınızda bulundurabilirsiniz.

Yolculuk Süresince:

ankara kadın doğum doktoruGerek havayolu gerekse karayollarında seyahatlerde özellikle uzun süreli yolculuklarda, gebeler bol kıyafetleri tercih etmelidirler. Uzun süreli hareketsiz kalmak alt ekstremitelerde kan pıhtılaşmasına neden olabileceğinden saat başı araç veya uçak içerisinde kalkıp koridorda yürümek faydalı olabilmektedir.

 

Gittiğiniz bölgede (ülke veya şehir) olası acil bir problemde başvuracağınız klinikleri sorgulayınız ve ulaşımını öğreniniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar