asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Hamilelikte Fazla Kilo Yada Obezite Bebekte Doğumsal Anomalilere Yol Açar mı?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

09-08-2017

Hamilelikte Fazla Kilo Yada Obezite Bebekte Doğumsal Anomalilere Yol Açar mı?

Hamilelikte Fazla Kilo Yada Obezite Bebekte Doğumsal Anomalilere Yol Açar mı?

Bebeklerde sık görülen doğumsal problemler; kalp problemleri, yarık damak, nöral tüp defektleri, el, kol, bacak ve ayak deformiteleri ve Down sendromu denilebilir. Çağımızın toplumsal bir problemi olan fazla kilolu olmak veya obesite hamile kalabilmek veya sağlıklı bir hamilelik için de önemlidir.

 

Günümüze kadar yapılan bilimsel araştırmalarda fazla kilolu olmak veya obesite ile hamilelikte bebekte doğumsal anomali arasında ilgi gösterilememiştir. Ancak İsveç’te yaklaşık 1 milyon gebelik üzerinde yapılan bir araştırmada obezite ile obez gebelerin bebeklerinde doğumsal anomali görülmesi arasında bir ilişki olabileceği belirtilmiştir.

 

Araştırmada, normal kilolu gebelikler ile obez gebeliklerde rastlanılan bebeklerdeki doğumsal anomali oranları karşılaştırılmıştır. Normal kilolularda bu oran %3,5 iken, artan kilo ile bu oranın arttığı ve %4,7’e ulaştığı belirtilmiştir. Buna göre fazla kilo ile gebeliğe başlamak bebekte olası doğumsal problemleri de artırmaktadır.

 

Bu araştırmaya göre; gebelik düşünen kadınların, hamilelik öncesi düzenli bir hayat ve diet ile fazla kilolarını vererek gebeliklerini planlamaları ve böylelikle, doğumsal problem oluşma risklerini düşürmeleri önerilmektedir.

 

REFERANS: Martina Persson, Sven Cnattingius, Eduardo Villamor, Jonas Söderling, Björn Pasternak, Olof Stephansson, and Martin Neovius. Risk of major congenital malformations in relation to maternal overweight and obesity severity: cohort study of 1.2 million singletons, BMJ, 2017; 357.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar