asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte Vajinal Mantar Tedavisi için İlaç Kullanılabilir mi?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

11-06-2017

Gebelikte Vajinal Mantar Tedavisi için İlaç Kullanılabilir mi?

Gebelikte vajinal mantar (kandidiazis) enfeksiyonu görülme sıklığı gebe olmayanlara göre artış göstermektedir. Gebelerin %10’unda vajinal mantar (kandidiazis) görülmektedir.

 

Tedavide ilk kullanılacak seçenek azol grubu vajinal fitillerdir. Ancak bazı hastalarda oral tablet şeklinde kullanımı da görülmektedir. Ancak bu ilaçların gebelikte kullanımının ne kadar güvenli olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmamakla birlikte, Uzun süreli ve yüksek doz azol grubu ilaçların gebelikte kullanımının bebekte doğumsal anomali yapabileceğine yönelik bilgiler mevcuttur.

 

Bu konuyla ilgili olarak 2016 yılında Danimarka’da geriye dönük 1,5 milyon gebelik üzerinde yapılan bir çalışmada , azol grubu mantar ilaçlarının tablet şeklinde ağızdan alınarak tedavisinde gebelikte düşük riskini artırabileceğini belirtmişlerdir.

 

  1. Mølgaard-Nielsen D, Svanström H, Melbye M, Hviid A, Pasternak B. Association Between Use of Oral Fluconazole During Pregnancy and Risk of Spontaneous Abortion and Stillbirth. Jama 2016;315(1):58–67.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar