asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte MRI Bebek İçin Sakıncalı mıdır?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Gebelikte MRI Bebek İçin Sakıncalı mıdır?

Gebelikte MRI Bebek İçin Sakıncalı mıdır?

Gebelikte (Hamilelikte) MRI bebek (fetüs) için güvenli midir? Gebelik sürecinde çeşitli nedenlerden dolayı radyolojik görüntüleme gerekliliği doğmaktadır. MRI X ışını içermediği için Bilgisayarlı Tomografi ve Direkt Grafilere göre daha sık hastalara önerilmektedir. Genel olarak gebeliklerin 2. ve 3. trimesterinde Ultrasonografi ve MRI ’nın (Magnetik Rezonans Görüntüleme) güvenli olduğu düşünülmektedir. 1. trimester (ilk 12 hafta gebelik) MRI güvenliğine dair Journal of American Medical Association dergisinde Kasım 2016’da yayınlanan bir araştırmada bu soruya cevap araştırmışlardır. MRI görüntülemede Gadolinium adlı kontrast madde kullanımı ile daha iyi sonuç alınmaktadır. Ancak, Gadolinium’un erken gebelik haftasında fetüse teratojenik olmasından dolayı kullanımı önerilmemektedir. Gadolinium, anneye verildiğinde 2. ve 3. trimesterde plasentadan geçebilmekte ve fetal böbreklerden atılarak amnion sıvısında görülmektedir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, gebeliğin erken dönemlerinde (ilk 12 hafta) Kontrast madde kulanmadan MRI ile görüntülemenin fetüs üzerinde zararlı bir etkisi olmadığını belirtmektedirler. Ancak kontrast madde ile MRI kullanıldığında fetüslerde romatizmal, enflamatuar ve bazı deri hastalıklarının doğan bebeklerde rastlandığını belirtmişlerdir.

 

  1. Ray JG, Vermeulen MJ, Bharatha A, et al. Association Between MRI Exposure During Pregnancy and Fetal and Childhood Outcomes. Jama. 2016;316(9):952. doi:10.1001/jama.2016.12126.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar