asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte (Hamilelikte) Yapılabilecek Aşılar

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

27-08-2017

Gebelikte (Hamilelikte) Yapılabilecek Aşılar

Gebelik Öncesinde, Gebelik Sırasında ve Doğumdan Sonra Yapılabilen Aşılar Nelerdir?

Çocuk düşünen çiftlerin gebelik öncesi yapılabilecek uygun aşıların yapılması açısından jinekologu ile durumu değerlendirmesi, gebelik esnasında yaşanabilecek bir enfeksiyonu önleme açısından önemlidir. Gebelik süresince anne adayının bağışıklık sistemi azaldığından dolayı, yaşanacak enfeksiyonlar daha ağır seyredebilmekte ve ayrıca, anne karnında iken bebeğin bazı enfeksiyonlarla buluşması ciddi problemler yarabilmektedir.

Gebelik Kalmadan Önce Yapılabilecek Aşılar

  • Grip Aşısı: Yılda bir yapılabilir. Gribe neden olan birçok farklı virüs mevcuttur. Bu virüsler her yıl yapı değiştirerek yeni enfeksiyonlara neden olmaktadır. Önemli olarak, gebelik esnasında gribe yakalanmış olmak pnömoni (zatürre) hastalığına ilerleme riski gösterdiği için Dünya Sağlık Örgütü tarafından gebelik öncesinde yapılması önerilmektedir.
  • HPV Aşısı: Bu aşı genital siğil oluşmasını engelleme açısından önemlidir. HPV enfeksiyonu ayrıca rahim ağzı kanseri ile birliktelik göstermektedir. 26 yaşına kadar kadınların aşılanması önerilmektedir. Daha ileri yaşlarda da aşılama mümkündür, Eğer Ankara’da HPV aşıları ve tiplendirmesi konusunda daha çok bilgi almak istiyorsanız 0 312 286 95 21 dan randevu oluşturabilirsiniz.
  • MMR (Kızamık – Kabakulak – Kızamıkçık) Aşısı; Gebelik sürecinde bu enfeksiyonların geçirilmesi bebek üzerinde ciddi problemler oluşturmaktadır. Eğer Anne adayı kendi çocukluğunda bu enfeksiyonları geçirmemişse bu aşıyı gebelik öncesi yaptırması önerilmektedir. Bu aşıların uygulanmasını doktor kontrolünde ve önerisinde yapmanız gerekmektedir.
  • Varisella (Su Çiçeği) Aşısı: Su çiçeği, kolay bulaşabilen ve gebelikte karşılaşılmasında bebek üzerinde ciddi problemler oluşturabilen döküntülü bir hastalıktır. Gebelikte azalmış bağışıklık cevabı nedeni ile hem bebek hem de anne üzerinde ciddi problemler oluşturabilmesi nedeni ile önemli enfeksiyonlardan birisidir. Birçoğumuz çocukluk döneminde bu enfeksiyonu geçirdiğimiz için nadiren aşıya ihtiyaç duyulmaktadır. Su Çiçeği hastalığını geçirdiğinizi hatırlayamıyorsanız bu enfeksiyona karşı bağışık durumda olup olmadığınız kan testleri ile bakılabilmektedir. Ankara’da Su Çiçeği kan testleri için 0 312 286 95 21 nolu telefondan randevu oluşturabilirsiniz.

Ankara’da gebelik öncesi aşılar için 0 312 286 95 21.

Gebelik Sürecinde Yapılaiblecek Aşılar:

Gebelik sürecinde birçok aşının yapılması uygun değildir. Gebelikte yapılabilecek aşılar için mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, gebelikte sadece iki aşının yapılmasını önermektedir.

  • Grip Aşısı: Grip aşısının farklı çeşitleri mevcuttur. Gebelikte yapılacak grip aşısı canlı aşı olmamalıdır.
  • Tdap Aşısı: Tetanoz, difteri ve boğmaca aşısı gebeliğin 27. haftası ile 34. haftaları arasında doktor kontrolünde yapılabilir.

Ankara’da Gebelik sürecinde yapılabilecek aşılar için 0 312 286 95 21.

Gebelik Sonrası Yapılabilecek Aşılar:

Eğer gebelik öncesi ve sürecinde aşı yaptıramadıysanız, gebelik sonrası da bebeğiniz için kendinize aşı yaptırabilirsiniz. Örneğin gebelik sürecinde Tdap aşısı yaptırmadıysanız, emzirme döneminde boğmaca hastalığına yakalanıp bunu bebeğinize geçirme riskiniz bulunmaktadır. Ayrıca bebek bakıcısı, yakın arkadaşlarınız, akrabalarınız veya bebek ile zaman geçiren kişilerin de enfeksiyonları bebeğe taşımamaları açısından gerekli önlemlerin alınmasında fayda bulunmaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar