asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte (Hamilelikte) Uçak Yolculuğu Yapmak Güvenli midir?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

02-08-2017

Gebelikte (Hamilelikte) Uçak Yolculuğu Yapmak Güvenli midir?

Gebelikte Uçak Yolculuğu Yapmanın Sakıncaları var mıdır? Bebeğim için Güvenli midir?

Eğer gebelik takiplerinizde herhangi bir problem yok veya gebeliğinizin erken dönemlerinde düşük tehdidi veya rahim içi kanama problemleri yaşanmadı ise uçak ile seyahat etmenin gebeliğe ve anne karnındaki bebeğe bir sakıncı bulunmamaktadır. Uçuşlarda ani basınç değişiklikleri ve havadaki nemde azalmanın bebeğe ve anneye etkilerinden söz etmek mümkündür. Ayrıca, uçuşlarda seyahat boyunca yükseklerde hafif bir radyasyon artışı da söz konusudur. Ancak sık uçuş yapmayan bireylerde bu oran ihmal edilecek kadar azdır ve uçak ile seyahatta sakınca yoktur.

Gebeliğin Hangi Dönemlerinde Uçak ile seyahat, Tatil Yapılabilir?

Eğer gebe iseniz ve erken doğum için risk faktörleriniz yoksa ve yüksek riskli gebelikler grubunda değilseniz, 37. haftadan önce uçak ile seyahat edebilirsiniz. Eğer takiplerinde sorun bulunmayan ikiz gebeliğiniz varsa 32. haftaya kadar uçağa binebilirsiniz. Ancak her havayolu bu limitlerde kendi kurallarını oluşturmaktadır ve uçakta başlayacak bir doğumda uçak içerisinde doğumu yönetebilecek bir yetkili olmayacağı için yapılacak en doğru davranış en yakın havaalanına iniş olacaktır. Bu açıdan uçak biletini almadan önce havayolu şirketinin kurallarını ve gebelik haftası için limitlerini öğrenmeniz iyi olacaktır.

Gebelerin Uçak ile Seyahatindeki Riskler Nelerdir?

  • Özellikle uzun yolculuklarda hareketsiz kalma ve uzanamamaya bağlı olarak bacaklarda sıvı toplanması, ödem artabilir.
  • Uçak içerisinde basınç değişikliklerinden dolayı kulaklarda ve burunda problemler yaşanabilir.
  • Nazal konjesyon (burun tıkanıklığı) ve basınca bağlı kulak problemleri gebeliklerde daha sık görülür.
  • Eğer deniz tutması probleminiz varsa gebelikte bu durum daha da artabilir.

Derin Ven Tombozu

Bacaklardaki toplar damarlarda pıhtı oluşması hastalığıdır. Eğer bu pıhtı akciğerlere hareket ederse (pulnoner emboli) hayatı tehdit edici sonuçlara kadar uzanabilir. Gebelik kan pıhtılaşmaya meyil göstermektedir. Uzun uçak yolculukları bacakların hareketsiz kalması, kilolu olmak (Vücut kitle indeksinin 26’nın üzerinde olması) toplardamarlarda kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer pıhtılaşma için risk faktörleriniz de varsa bu tür uzun yolculuklarda doktor önerileri ile yola çıkmanız doğru olacaktır.

Uçak ile Seyahat Etmemi Engelleyecek Başka Durumlar Nelerdir?

  • Gebelik ile birlikte aşağıdaki tıbbi durumlar veya sağlık problemleri olanlara da uçuş yapmamalarını tavsiye edebiliriz.
  • Tahmin edilen doğum tarihinizden erken olma olasılığının arttığı durumlar
  • Şiddetli anemi (kansızlık) bulunması
  • Orak hücreli anemi hastalığı olanlar
  • Vajinal kanaması olanlar
  • Solunum sisteminizi etkileyen kalp veya akciğer hastalığınızın olması

En önemlisi uçağa binmeden önce durumunuzu kendi doktorunuzla tartışmanız ve doktorunuzun vereceği onay ve yazı ile uçağa binmeniz doğru olacaktır.

Son olarak; bu seyahatin önemi ve gerekliliğini terazinin bir kefesine koyarak, sağlık durumunuz ve riskleriniz ile konuyu düşünmeniz ve yolculuğa karar vermeniz uygun olur.

İyi Uçuşlar!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar