asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte (Hamilelikte) HPV Aşısı Yaptırabilir mi?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

28-08-2017

Gebelikte (Hamilelikte) HPV Aşısı Yaptırabilir mi?

Gebelik Öncesinde veya Gebelik Sürecinde HPV Aşısı Yapılabilir mi? Anne Karnındaki Bebek için Risk Taşır mı?

Dünya Sağlık Örgütü, gebelikte iki aşının yapılmasını önermektedir. Bunlardan birisi Grip aşısı, diğeri ise Tdap (Tetanoz – Difteri – Boğmaca) aşısıdır. Gebelikte canlı aşı yapılması kesinlikle uygun değildir. O yüzden, gebelikte veya gebelikten önce aşı yaptırmayı düşünen anne adaylarının durumlarını kendi jinekologları ile görüşmeleri önerilmektedir.

 

Yakın zamanda yaygınlaşan HPV aşısının, Dünyada uygulaması halen devam etmektedir. Ulusal aşı programında 11-12 yaşlarında genç kızlara uygulanmaktadır. HPV aşısı aynı zamanda 13 – 26 yaş arası kadınlara da önerilmektedir. Birkaç çeşidi mevcut olup canlı aşı değillerdir. Ancak, HPV aşısının gebelikte yapılıp yapılamamasına dair literatürde yeteri kadar bilimsel veri bulunmamaktadır.

 

HPV aşısının gebelikte yapılmasının, anne adayı ve bebek üzerindeki etkilerini araştırmak üzere bu ay (Eylül 2017) yayınlanan bir bilimsel çalışmada, 2007 ile 2013 tarihleri arasında HPV aşısı olduktan sonra bilmeden gebe kalan hastalar üzerinde aşının etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarında, gebelikten 4 ay önce aşıyı yaptıranlar ile gebelik esnasında yaptıranlar arasında belirgin bir fark saptamadıklarını belirtmişlerdir. Henüz bu aşının gebelikte kullanımına dair kuvvetli kanıtlar olmamakla birlikte, bu çalışma ile HPV aşısının gebelik, anne adayı ve bebek üzerinde etkilerini saptaması açısından yararlı bir çalışma olmuştur.

 

Ankara’da HPV tiplendirmesi, aşısı hakkında daha fazla bilgi için 0 312 286 9521 arayabilirsiniz.

 

REFERANS:

Lipkind H, Vazquez-Benitez G, Nordin J, Romitti P, Naleway A, Klein N, Hechter R, Jackson M, Hambidge S, Lee G, Sukumaran L, Kharbanda E. Maternal and Infant Outcomes After Human Papillomavirus Vaccination in the Periconceptional Period or During Pregnancy. Obstetrics & Gynecology. 2017;130(3):599.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar