asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte Enfeksiyon Taraması Yapılmalı mıdır? TORCH Paneli nedir?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Gebelikte Enfeksiyon Taraması Yapılmalı mıdır? TORCH Paneli nedir?

Gebelikte Enfeksiyon Taraması Yapılmalı mıdır? TORCH Paneli nedir?

Gebelik sürecinde gelişen herhangi bir enfeksiyonun fetusu etkileme ve fetuse geçme durumu söz konusu olabilir. Bu enfeksiyonlardan bazıları fetüs üzerinde ciddi problemler yaratabilmekte olup, gebe kalınmadan önce veya gebeliğin erken döneminde (ilk üç ay) test edilmesi gerekmektedir. Bu teste TORCH testl denilmektedir ve etken virüs veya parazitlerin ilk harflerinin bir araya getirilmesi ile adlandırılmıştır.

 

TORCH;

  • Toksoplazmozis
  • Rubela virüsü
  • (C) Sitomegalovirus
  • HerpesSimplex Virüs
  • HIV
  • Sifiliz

 

Sifiliz testi dahil edildiğinde TORCHS olarak adlandırılır.  Test bir antikor tarama testi olup, bir kişinin yakın zamanda enfekte olması, geçmişte enfekte olması veya hiç enfeksiyona maruz kalmamış olması hakkında bilgi verebilir. Eğer sonuçlar negatif ise tarama testi gebeliğin ilerleyen haftalarında tekrar edilebilir.

Toksoplazmoz

Toksoplazmoz tipik olarak vücuda ağızdan giren bir parazittir. Tam pişmemiş et, çiğ yumurtalar yenmesi ve kedi dışkısı veya kedi kumuna maruz kalma bu parazitin olası kaynaklarındandır.

Rubella

Kızamıkçık olarak da bilinen rubella bir döküntüye neden olan bir virüstür. Virüsün yan etkileri çocuklarda hafiftir ama bir fetus virüse maruz kalırsa ciddi doğumsal defektlere neden olabilir.

CMV

Sitomegalovirüs veya CMV, herpes virüs grubunun bir parçasıdır. Yetişkinlerde grip benzeri belirtilere yol açar ama gelişmekte olan bir fetusta işitme kaybı, epilepsi ve mental retardasyona neden olabilir.

Herpes Simpleks

Herpes simpleks genellikle anneden fetusa doğum sırasında doğum kanalından iletilir. Fetusun uterus içinde enfekte olması da mümkündür. Bu enfeksiyon nedeniyle sinir sistemiyle ilgili şiddetli belirtiler tipik olarak bebeğin yaşamının ikinci haftasında ortaya çıkar.

HIV

HIV insan immün yetmezlik virüsüdür. AIDS’e neden olan virüstür. HIV için tam bir tedavi yoktur.

 

Bu hastalıklardan şüphelenilen test sonuçlarında, daha ileri testler yapılması gerekmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar