asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte Ameliyat Olunur mu? Gebelikte Ameliyat için En Uygun Zaman Nedir?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

11-06-2017

Gebelikte Ameliyat Olunur mu? Gebelikte Ameliyat için En Uygun Zaman Nedir?

GEBELİKTE AMELİYAT OLUNUR MU?

40 haftalık gebelik süresince ameliyat gerektiren bazı hastalıklar söz konusu olabilir. Bu ameliyatlar gebelikle ilgili ameliyatlar olabilir veya gebelikle ilgisiz başka hastalıklara bağlı ameliyatlar olabilir. Bazı hastalıkların da gebelik esnasında daha sıklıkla görüldüğünü gözlemlemekteyiz. Apendisit ve safra kesesi problemleri bu hastalıklardan en çok görülenleridir. Bunun dışında mide perforasyonu (delinmesi), barsak hastalıkları, hemoroid (basur) gibi bir çok ameliyat yapılabilir. Ayrıca acil durumlarda gebelik olmasına rağmen mecburen yapılan ameliyatlar vardır, bunlar trafik kazaları, travma, kesici alet yaralanmaları, ateşli silah yaralanmaları, kırıklar, ortopedik ve beyin cerrahisi ameliyatları gibi ameliyatlardır. Hamilelerin yaklaşık %1-2’sinde gebelik sırasında gebelik ile ilgisi olmayan bir sebepten dolayı ameliyat gerekmektedir.

GEBELİKTE AMELİYAT RİSKLİ MİDİR?

Ameliyat gerekliliği doğan gebelerde çiftler tedirgin olmakta ve bu sürecin anne ve bebek üzerinde olumsuz etkilerinden kaygı duymaktadırlar. Yapılacak ameliyatın şekli ve yeri gebelik açısından riski  etkileyecek faktörlerdendir. Karın içinde olmayan ve lokal anestezi ile yapılabilen ameliyatlar veya diş için gerekli işlemler nispeten daha az risk taşımakla birlikte karın içerisinde yapılacak ameliyatlar ve ameliyatın büyüklüğü (ameliyatın süresi) daha fazla risk taşıyacaktır. Bununla birlikte, ameliyatın gebeliğin hangi döneminde yapılacağı da risk açısından önem taşımaktadır. Gebeliğin ilk 3 ayında yapılacak işlemler düşük riski yaratabilmekte ve son 3 ayında ise erken doğumu tetikleyebilmektedir. Bu yüzden gebeliğin 2. 3 ayında yapılacak ameliyatlar gebelik açısından nispeten daha az riskli olacaktır.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

[recaptcha]

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar