asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelikte Alınan Kilolar, Bebeğin Doğum Kilosu ile İlişkili mi?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

03-09-2017

Gebelikte Alınan Kilolar, Bebeğin Doğum Kilosu ile İlişkili mi?

Erken Gebelik Döneminde Fazla Kilo Alımı Daha Kilolu Bebek (LGA Bebek) Demek Olabilir

Gebeliğin ilk 6 ayında alınan kiloların, bebeğin doğum kilosu üzerine etkisi bulunmaktadır.

Obezite tüm dünyada yaygın bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk sahibi olmayan planlayan kadınlar için de obezite yine yaygın bir problemdir. Gebelik öncesi anne adayının VKİ – Vücut Kitle İndeksi (Body MAss Index – BMI) normal oranda olması günümüze kadar yapılmış birçok bilimsel araştırmanın tavsiyesidir. Fazla kilolu olarak gebeliğe başlamak yada gebelikte fazla kilo almanın anne karnındaki bebeğinin metabolizmasını etkileyerek problemlere yol açmaktadır.

 

Ağustos 2017 tarihinde, Obesity dergisinde yayınlanan bilimsel bir araştırmada yaklaşık 16.000 doğum yapan kadının gebelikte aldığı kilolar ve bebeklerin doğum kiloları araştırılmış. Buna göre, gebeliğinin ilk altı ayında alınan fazla kilolar iri bebeklere neden olabileceği belirtilmiştir. Bununla birlikte, ilk altı ayda gerektiğinden daha az kilo almış olmak da küçük doğum ağırlıklı bebeklere neden olabileceğini belirtmişlerdir. Bu nedenle, gebelikte kilo alımı doğacak çocuk çağının önemli problemlerinden birisi olan obezite ile ilişkilidir. Bu noktada, hem gebeliğin takibini yapan doktor hem de anne adayı, bebeğinin çocukluk döneminde obezite riskini azaltmak için kilo alımına dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekmektedir.

 

Hatırlamakta fayda var, Vücut kitle indeksi (Body Mass Index – BMI) sınıflaması aşağıdaki gibidir;

  • Zayıf: 18.5’dan az
  • Normal Kilolu: 18.5 – 24
  • Kilolu: 24 – 28
  • Obez: 28’den fazla

Kendi vücut kitle indeksinizi hesaplamak için bu linki tıklayabilirsiniz.

 

REFERANSLAR:
  • Harrison C. Gestational Weight Gain and its Association with Infant Birth Weight. Obesity. 2017;25(9):1468–1469.
  • Broskey N, Wang P, Li N, Leng J, Li W, Wang L, et al. Early Pregnancy Weight Gain Exerts the Strongest Effect on Birth Weight, Posing a Critical Time to Prevent Childhood Obesity. Obesity. 2017;25(9):1569–1576.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar