asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Gebelik Düşünen Anne Adayları; Folik Asit gibi Vitamin B3 Kullanmalı mı?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

23-08-2017

Gebelik Düşünen Anne Adayları; Folik Asit gibi Vitamin B3 Kullanmalı mı?

Gebelik Öncesi Başlanması Gereken Vitaminlere Vitamin B3 (Niasin) Eklendi.

Vitamin B3’ün gebelik kayıpları (düşük) ve doğumsal anomaliler üzerine pozitif etkilerinin olduğunu belirten önemli bir bilimsel araştırma NEJM dergisinin Ağustos 2017 tarihli sayısında yayınlandı. Yayınlanan araştırmada, gebelerin çok kolay ulaşabileceği ve ucuz Vitamin B3 ile hepsi değil ama bazı düşüklerin (gebelik kayıpları) önlenebileceği ve kalp, omurga, böbrek, dudak ve damakta oluşabilecek bazı anormalliklerin görülmesinin azalabileceği belirtilmektedir.

 

Gebelik öncesinde Folik asit (Vitamin B9) rutin olarak başlanılan bir vitamindir. Bu bilimsel araştırma ile gebelik öncesi folik asit’in yanında Vitamin B3’ün (niasin) de başlanması önerilmektedir.

 

Erken dönem gebelik kayıpları (düşükler), ve doğumsal anomaliler ailelerin psikolojisini ciddi olarak etkilemekte ve çoğu zaman altında belirli bir neden bulunamamakta, çoğu zaman genetik problemlere bağlanmakta ve bir sonraki gebelikte görülme şansını da artırarak ailenin üzerinde stres oluşturmaktadır. Doğumsal anomaliler tüm doğumların %3’ünde görülmektedir. Ayrıca bir anomali ile doğan bebeklerin, yenidoğan bebek ölümlerinin %20’sini oluşturmaktadır. Bu çalışmada araştırmacılar, hepsi olmasa da bazı gebelik kayıplarının (düşükler) ve doğumsal anomalilerin kolay ulaşılabilen ve ucuz bir ilaç olan Vitamin B3 (niasin) alımı ile önlenebileceğini vurgulamaktadırlar.

 

Araştırma ekibi, çocuk düşünen anne adayının NAD (Nikotin Amid Dinükleotid) düzeyleri açısından taranmasını ve düşük düzeye sahip anne adaylarının belirlenerek onlara tedavi verilmesini önermektedirler. Bu çalışma henüz Vitamin B3 dozu hakkında net öneride bulunmadığı için, bu vitamin takviyesini doktorunuzun önerileri ile kullanın.

REFERANS:

NAD Deficiency, Congenital Malformations, and Niacin Supplementation, N Engl J Med 2017; 377:544-552August 10, 2017DOI: 10.1056/NEJMoa1616361

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar