asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Çocuk Tedavisi Sürecinde (İnfertilite Tedavisi) Stres Neden Önemlidir.

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-05-2017
IVF

Çocuk Tedavisi Sürecinde (İnfertilite Tedavisi) Stres Neden Önemlidir.

Stres tüm branşlarda çeşitli hastalıkların seyrinde önemli bir faktör olmuştur. Çocuk tedavi sürecinde de (infertilite tedavisinde) stres üzerine yapılmış birçok bilimsel araştırmada stresin tedaviye negatif etkileri gösterilmiştir. Aralık 2016 tarihinde bir epidemiyoloji dergisinde yayınlanan bilimsel yazıda kadınların yumurtlama dönemlerinde artan stres ile gebe kalabilme oranlarının düştüğünü belirtmektedirler.

 

Bu nedenle, çocuk tedavisi altında olan çiftlerin stres ile mücadele etmek için egzersiz, yoga veya pilates gibi aktivitelere katılmasının stresi azaltabileceği yada stresle mücadelede psikolojik yardım almasının faydalı olabileceği belirtilmektedir. Bununla birlikte, stres artıran risk faktörlerinden sayılan sigara içme, alkol kullanımı ve aşırı kilo durumunun çocuk tedavisine başlamadan önce değerlendirilmesini belirtmektedirler.

 

Ancak, birkez gebelik oluştuktan sonra ise değişen hormonal değerler ile stresin fizyolojik olarak bireyde oluşabileceğini ifade etmektedirler.

 

  • *Akhter S, Marcus M, Kerber RA, Kong M, Taylor KC. The impact of periconceptional maternal stress on fecundability. Ann Epidemiol. 2016;26(10):710-716. doi:10.1016/j.annepidem.2016.07.015.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar