asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Apendektomi ve Tonsilektomi (Bademcik ameliyatı) Yapılan Hastalarda Gebe Kalma Oranlarına Etkisi Var mı?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

11-06-2017
IVF

Apendektomi ve Tonsilektomi (Bademcik ameliyatı) Yapılan Hastalarda Gebe Kalma Oranlarına Etkisi Var mı?

İngiltere’de yapılan bir klinik araştırmada farklı nedenlerden dolayı tonsillektomi (bademcik ameliyatı) ve/veya apendektomi yapılmış hastalarda gebe kalma oranlarında bir farklılık yaratıp yaratmadığı araştırılmış ve olumlu sanuçlar gözlediklerini belirtmişlerdir.

 

Bademciklerin alınması ameliyatına tonsilektomi (bademcik ameliyatı) denilmektedir. Sık tekrarlayan bademcik iltihapları nedeni ile veya uyku düzeni bozukluğu nedeni ile yapılabilmektedir. Apendix, kalın bağırsakta bulunan bir organ olup, iltihap veya enfeksiyonu halinde genellikle ameliyat ile alınmakta ve bu ameliyata da apendektomi denilmektedir. Her iki ameliyat da günümüzde sıklıkla yapılmaktadır. Genel olarak, karın içi ameliyatı geçiren kadınların batın içerisinde yapışıklıklar gözlenebileceğinden bu tür ameliyatların gebe kalmayı zorlaştırabileceği görüşü vardır. Ancak, yaklaşık olarak 350.000 kadın üzerinde yapılan araştırmada daha önce tonsilektomi ve/veya apendektomi geçirenlerde gebe kalmalarının daha çok olduğunu gözlemlediklerini belirtmişlerdir.

 

Önemli olarak, bu araştırmayı yapanlar şunu da belirtmektedirler ki; Bu sonuç, gebe kalmak için apendektomi veya tonsilektomi yapılmasını önermemektedir.

 

  1. Wei L, MacDonald T, Shimi S (2016) The association between prior appendectomy and/or tonsillectomy in women and subsequent pregnancy rate: a cohort study. Fertil Steril. doi: 10.1016/j.fertnstert.2016.06.022

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar