asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Antidepresan İlaç Kullanırken Hamile Kalmak Güvenli midir?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

25-08-2017

Antidepresan İlaç Kullanırken Hamile Kalmak Güvenli midir?

Gebelikte AntiDepresan Kullanabilir miyim?

Gebelikte Antidepresan ilaçlar kullanmak anne karnındaki bebek için risk oluşturabilir. Fakat antidepresan ilacın kesilmesi anne adayına risk oluşturabilir. Depresyon bulgularının artması ve gelişmesine neden olabilir.

Gebeliğin Depresyon Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Önceleri, gebelik hormonlarının kadını depresyondan koruduğuna inanılırdı, ancak bu doğru değildir. Hatta gebeliğin kadında değişik duygu durumlara neden olarak, depresyon ile mücadelede negatif etkiler göstererek işleri zorlaştırmaktadır.

Gebelikte Depresyon Tedavi Edilmeli midir?

Gebelikte depresyon tedavisi gerekiyorsa yapılmalıdır. Eğer depresyonda iken tedavi almıyor iseniz, depresyonun belirtilerine bağlı olarak, bebeğiniz için düzenli ve yararlı gıda tüketimi olmayabilecektir. Depresyon nedeni ile anne adayında sigara içime ve alkol tüketme artabilmektedir. Tüm bunlar, bebek açısından preterm doğumu (erken doğumu) tetikleyebilmektedir. Anne açısından ise tedavi edilmemiş depresyon, doğum sonrası lohusalık döneminde postpartum depresyon riskini artıracaktır.

Gebelikte Antidepresan ilaç Kullanımı Mümkün müdür?

Gebelikte antidepresan ilaç kullanımı kararı Fayda-Zarar dengesine göre verilebilmektedir. Birçok antidepresan ilaç piyasada mevcuttur. Bunlardan bazıları gebelikte kullanmak için tercih edilebilmektedir. Mevcut ilaçlarda doğumsal anomali oluşturma ve bebek üzerinde etkide bulunma riski bulunmaktadır.

Hangi Antidepresan İlaçları Gebelikte Bir Seçenek Olabilir?

 • Bazı Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSRIs): Bu grup antidepresan ilaçlar gebelikte bir seçenek olabilmektedir. Citalopram, fluoxetine (Prozac) ve sertraline
 • Serotonin ve Norepinefrin Gerialım İnhibitörleri (SNRIs): Bu grup da gebelikte alternatif olarak kullanılabilmektedir. Duloxetine ve venlafaxine
 • Bupropion (Wellbutrin): Bu ilaç hem depresyonda hem de sigara bırakma amaçlı kullanılmaktadır. Her ne kadar bupropion gebelikte depresyon tedavisinde ilk seçenek olarak görülmezse de, diğer ilaçlara yanıt alınamaması veya sigarayı bırakma durumunda kullanılabilmektedir.
 • Trisiklik Antidepresanlar: Bu grupta Amitriptilin ve Nortriptilin bulunmaktadır. Trisiklik antidepresanlar da gebelikte ilk seçenek olarak kullanılmamakta ve diğer ilaçlara alternatif olarak düşünülmektedir.

 

Antidepresan ilaçlardan citalopram, fluoxetine ve sertraline üzerine yapılan bir bilimsel araştırmada, özellikle gebelik sürecinin son dönemlerinde kullanılması ile yenidoğan döneminde bebeklerde ciddi bir akciğer problemi oluşturabileceği belirtilmektedir. Antidepresan ilaçlarla ilgili yapılan çalışmalarda bebeklerde oluşturabileceği çeşitli sağlık problemlerine ait riskler raporlanmasına rağmen, Halen bu risklerin düşük olduğu kanaati vardır.

Gebelikte Hangi Antidepresan İlaçlar Kullanılmamalıdır?

 • SSRI grubundan paroxetine (Paxil) genel olarak gebelikte kullanımı tavsiye edilmemektedir. Yapılan çalışmalarda paroxetinin bebeklerde doğumsal kalp anomalilerinde kısmi bir artış rapor edilmiştir.
 • Monoamin Oksidaz İnhibitörleri (MAOIs), Phenelzine ve Tranylcypromine gebelikte kullanımı önerilmeyen antidepresan ilaç grubudur. MAOIs fetal büyüme üzerine etkisi olabilmektedir.

Antidepresan İlaçların Bebek Üzerinde Başka Riskleri Var mı?

Eğer antidepresan ilaç tedavisini tüm gebelik boyunca veya son 3 ayda devam etmiş iseniz, muhtemelen yenidoğan döneminde bebekte ilaç kesilmesine bağlı belirtiler gözlenebilmektedir. Bunlar bebekte huzursuzluk, sinirlilik hali şeklinde olabilir. Bebekte bu yoksunluk belirtilerini azaltmak için gebeliğin son zamanlarında antidepresan ilacın dozunu azaltmak bir seçenek olabilir ancak önerilmemektedir. Çünkü doğum sonrası, anne adayını postpartum depresyon riski beklemektedir.

 

Bir diğer çalışma konusu Otizm’dir. Gebeliğinde antidepresan ilaç kullanmış annelerinin çocuklarında otizm gelişmesi ve aradaki ilişki halen netlik kazanmamıştır. Düşük risk olduğunu belirten çalışmaların yanında gebelikten önce de kullanım varsa otizm gelişme riskinin artabileceğini belirten çalışmalar da mevcuttur. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Gebelik Devam Ederken Antidepresan İlaçlarımı Kesersem Ne Olur?

Antidepresan ilaçların kesilmesi, depresyonun tekrar gelişmesine neden olabilir. Gebelikte tedavi edilmemiş depresyon, erken doğum, düşük bebek ağırlığı ve doğum sonrası depresyon risklerini artırmaktadır. Bununla birlikte antidepresan ilaçların aniden kesilmesi tavsiye edilmemektedir. Doktor kontrolü ile doz azaltarak kesilmesi önerilmektedir. Örnek olarak; SSRI ilaçların ani olarak kesilmesi; bulantı, kusma, yorgunluk, anksiyete, endişe ve huzursuzluk oluşturabilmektedir.

SONUÇ OLARAK;

Eğer depresyon teşhisiniz varsa ve hamile iseniz veya hamilelik düşünüyorsanız, Fayda/Zarar dengesini doktorunuzla görüşmeniz ve tedavi planı oluşturmanız önerilmektedir. Hafif depresyon bulguları belki psikoterapi ile çözülebilmektedir. Eğer ağır depresyon durumu varsa veya yakın geçmişte ağır depresyon öyküsü bulunuyorsa fayda/zarar dengesi gözönünde bulundurularak tedavi planı yapılabilir.

 

Gebelikte depresyon tedavisi kararları kolay değildir ve bu durumu doktorunuz ile görüşüp, fayda/zarar dengesini dikkatlice değerlendirerek tedavi planı oluşturmanız, hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız açınızdan en iyisi olacaktır.

 

REFERANSLAR:
 • Roy-Byrne PP, et al. Unipolar major depression in pregnant women: Treatment. http://www.uptodate.com/home. Accessed Nov. 24, 2014.
 • Misri S, et al. Unipolar major depression in pregnant women: Clinical features, consequences, assessment, and diagnosis. http://www.uptodate.com/home. Accessed Nov. 24, 2014.
 • Briggs GG, et al. Drugs in Pregnancy and Lactation: A Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 9th ed. Philadelphia, Pa.: Wolters Kluwer Health Lippincott Williams & Wilkins; 2011:291.
 • Malm H, et al. Selective serotonin reuptake inhibitors and risk for major congenital anomalies. Obstetrics and Gynecology. 2011;118:111.
 • American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) Committee on Practice Bulletins — Obstetrics. ACOG Practice Bulletin No. 92: Use of psychiatric medications during pregnancy and lactation. Obstetrics & Gynecology. 2008;111:1001.
  Galbally M, et al. A review of the use of psychotropic medication in pregnancy. Current Opinion in Obstetrics & Gynecology. 2011;6:408.
 • Ray S, et al. The use of antidepressant medication in pregnancy. Best Practice & Research Clinical Obstetrics and Gynaecology. 2014;28:71.
 • Grigoriadis S, et al. Prenatal exposure to antidepressants and persistent pulmonary hypertension of the newborn: Systematic review and meta-analysis. British Medical Journal. 2013;348:f6932.
 • Ross LE, et al. Selected pregnancy and delivery outcomes after exposure to antidepressant medication: A systematic review and meta-analysis. JAMA Psychiatry. 2013;4:436.
 • Huybrechts KF, et al. Antidepressant use in pregnancy and the risk of cardiac defects. New England Journal of Medicine. 2014;370:25.
 • Roy-Byrne PP. Risks of antidepressants during pregnancy. http://www.uptodate.com/home. Accessed Nov. 24, 2014.
 • Moore KM (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Jan. 28, 2015.
 • Rai D, et al. Antidepressants during pregnancy and autism in offspring: Population based cohort study. British Medical Journal. In press. Accessed Aug. 7, 2017.
 • Boukhris T, et al. Antidepressant use during pregnancy and the risk of autism spectrum disorder in children. JAMA Pediatrics. 2016;170:117.
 • Mezzacappa A, et al. Risk for autism spectrum disorders according to period of prenatal antidepressant exposure. JAMA Pediatrics. 2017;171:555

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar