asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Adet Gecikmesinin 8 (Sekiz) Olası Nedeni

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

02-08-2017

Adet Gecikmesinin 8 (Sekiz) Olası Nedeni

Adet Dönemi Neden Gecikir? Adet Gecikmesi Nedeni ile Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

Düzenli adet gören bir kadın, adetinde gecikme yaşarsa bu durum kadında endişe ve tedirginlik yaratabilir. Adet gecikmesinin en sık nedeni beklenmedik bir gebelik olabilir. Ancak, adet gecikmesinin başka bir çok nedeni vardır. Aşağıda adet gecikmesine neden olabilecek durumlar ve ne zaman doktora başvurulması gerektiği hakkında maddeleri okuyabilirsiniz.

1. Stres

Hayatımızda stresli dönemlerde vücut hormonal sistemi de değiştiği için kadının adet döngüsü üzerine stres beklenmedik değişiklikler yapabilmektedir. Adet döngüsü her zamanki düzenine göre daha uzun veya daha kısa olabilir. Uzun olursa adet gecikmeleri yaşanır. Kısa olursa ara kanamalar da gözlenebilir. Bazı kadınlarda stresli dönemlerde adet sürecinde ağrılar da görülebilmektedir. Stres ile baş etmek için egzersiz, düzenli beslenme ve uyku düzenine özen gösterme söylenebilir. Kronik (uzamış) stres dönemlerinde ise profesyonel bir yardım için doktora başvurmak yerinde bir karar olur.

2. Menopoz öncesi (Klimakterium)

Ortalama Menopoz yaşı 50’dir. Menopoza kadının 12 ay süreyle adet görememesi olarak tanımlanmaktadır. Birçok kadın menopoza girmeden 3 – 5 yıl öncesinde bazen 10 yıla kadar uzanabilmekte ve menopoz bulgularını göstermeye başlamaktadır. Bu döneme perimenopoz adını veriyoruz. Bu dönemde, kadının yumurtalıklarından salgılanan östrojen miktarında düzensiz dalgalanmalar olduğu için bu durum adet dögüsünde de düzensizliklere yol açmaktadır. Çoğunlukla, adet gecikmesine neden olmakla birlikte, ara kanamalara da neden olmaktadır.

3. Kilo Kaybı

Önemli derece kilo kaybı yada yoğun egzersiz ve spor aktiviteleri kadında adet gecikmelerine yol açar. Vücut kitle indeksinin 18’in altında olması, yada düşük vücut yağ oranına sahip olma üreme hormonlarının dengesini bozmakta ve ovulasyon ve adet döngüsünün düzenini değiştirmektedir. Kısa zaman aralığında önemli ölçüde kilo kaybı yaşan kadınların durumları için bir doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Vitamin, mineral ve besin eksiklikleri açısından araştırılmalıdır.

4. Obezite

Aynen kilo kaybında olduğu gibi, Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olmak veya kısa zamanda önemli ölçüde kilo almış kadınlarda da adet düzensizlikleri görülmektedir. Obezite ve adet gecikmeleri bazen bir hastalığın belirtisi olabilirler. Polikistik Over Hastalarının bazı gruplarında diyete rağmen kilo verememe ve adet düzensizlikleri ve/veya tüylenme görülebilmektedir. Bu durumlarda bir doktora başvurmak doğru bir yönlendirme olacaktır. Yumurtalıkların ultrasonografi ile görüntülenmesi ve bazı kan hormon testleri ile adet gecikmesinin altındaki nedenin polikistik over hastalığına bağlı olup olmadığı değerlendirilebilmektedir.

5. Doğum Kontrol Hapları

Bazı doğum kontrol hapları adette gecikme yapabilmektedirler. Doğum kontrol haplarında östrojen ve progesteron içeriği bir kutu boyunca düzenli olarak alınmakta ve kutunun bitmesini takiben verilen boşlukta kadın adet görmektedir. Bu şekilde doğum kontrol hapları hormonal etkileri ile rahim duvarını inceltmekte ve adet miktarını oldukça azaltmaktadır. Bazı dönemlerde ise incelen rahim duvarı kanama göstermemekte ve kadın adetinin geciktiğini ifade etmektedir. Bu önemli bir durum değildir. Ancak, doğum kontrol hapı kullanan kadınların kullandıkları sürede (özellikle haplara başlanan ilk 3 ayda) oluşan şikayetlerini doktorlarına bildirmeleri yerinde bir davranış olacaktır.

6. Hormonal Düzensizlikler

Bazı hormonlar örneğin; prolaktin veya tiroid hormonları seviyelerinde değişiklikler kadınlarda adet gecikmelerine neden olmaktadır. Eğer böyle bir hormonal düzensizlik var ise bunun tanısı kan hormon testleri ile rahatlıkla konulabilmektedir. Bu hormonal düzensizlikler başvurduğunuz doktorun nedene yönelik reçetesi ile mümkün olabilmektedir. Adet gecikmesinin altındaki hormonal düzensizlik tedavi edilirse adet düzeni de normale dönecektir.

7. PKOS – Polikistik Over Sendromu

PKOS her 10 kadından 1’inde görülen en sık hormonal bozukluk nedeni olan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları kadınlarda değişkenlik göstermesine rağmen, genel olarak, PKOS’ta anormal hormon düzeyleri, ultrasonografide yumurtalıklarda küçük kistler, yüz ve vücut orta hatta tüylenme şikayetleri, erkek tipi saç dökülmesi ve diyete rağmen verilemeyen bir kilo alımı görülebilmektedir. Düzensiz adet döngüsü ve adet gecikmeleri de bu hastalığın görülen en sık belirtisidir. PKOS olduğundan şüphelenilen kadınların bir doktor tarafından muayene ve değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir.

8. Gebelik

Adet gecikmesi yaşayan bir kadının gebelik (hamilelik) olmadığını gösterecek kanda gebelik testi yaptırması gerekmektedir. Adet gecikmesi, doğum kontrol yöntemlerinden birini (haplar veya spiral) kullanıyor olsa dahi yaptırması gerekmektedir. Her ne kadar doğum kontrol yöntemleri yüksek oranda gebelikten korumada güvenilir olsa da nadir de olsa doğum kontrol yöntemlerinin düzenli kullanılmasına rağmen gebelik oluşabilmektedir. İdrarda gebelik evde yapılabilen basit bir testtir. Ancak, şunu unutmamalıyız ki; en güvenilir yöntem gebeliği saptamada kanda bakılan gebelik testidir.

ÖNERİLER:

Özellikle günümüzde akıllı telefonlarda yapılan kadınlara özel adet dönemlerinin günlüğünü tutan uygulamalar ile kadının kendi adet döngüsünü takip etmesi kolaylaşmıştır. En basit yolu ile adet dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerinin küçük bir not defterine kaydedilmesi doktorunuzu bilgilendirme açısından çok yararlı olacaktır.

 

Çoğunlukla, adetleri düzenli seyreden bir kadının tek bir sefere mahsus adet gecikmesinin olması önemli bir problem gibi gözükmese de, bazı semptomlar doktora başvurmak için önemli bir neden olabilir. Örneğin;

  • Sık sık adet gecikmesi yaşamak
  • Kanda gebelik testinin pozitif çıkması
  • Yukarıda anlatılan PKOS bulgularının varlığı
  • Hızlı kilo alımı veya verme
  • Uzun süreli baş edilemeyen bir stres halinin olması

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar