asdasdasdas asdassadasd1988 yılında Denizli'de Lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (ingilizce) girdim. Henüz Tıp fakültesi’nde öğrenci iken Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji’de DENVER Gelişimsel Tarama Testi’nin Türkiye popülasyonuna adaptasyonu çalışmasında yer aldım. Tıp Fakültesi sonrası Fizyoloji AnaBilim Dalında Fizyoloji uzmanlığımı aldım. Kadın adet döngüsü üzerinde çeşitli çalışmalarda bulundum. 2002 yılında 28. Ulusal Fizyolojik Bilimler Kongre komitesi jüriliğinde Genç Araştırmacılar Üçüncülük Ödülü aldım. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde ihtisasımı tamamladım. İlgi alanlarım arasında Epidural anestezi (Ağrısız) ile Doğum, Sezaryen sonrası normal vajinal doğum, Yüksek Riskli Gebelik takibi, Perinatoloji, Fetal Kalp (Ekokardiografi), İnfertilite (Kısırlık) cerrahisi, In-vitro fertilizasyon tedavisi (tüp bebek) ve minimal invazif cerrahi (Laparoskopik ve Histeroskopik cerrahi) gelmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmetimi Ankara Çubuk Devlet Hastanesinde yaptıktan sonra yaklaşık 5 yıl özel hastanelerde çalıştım. Halen özel muayenehanede hizmet vermekteyim. Yurtiçi ve Yurtdışı çeşitli yayınlarım mevcut olup, İngilizce (iyi), İspanyolca (orta) ve Rusça (Başlangıç) bilmekteyim.

Acil Kontrasepsiyon (Ertesi Gün Hapı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Op.Dr.Nezih DURMAZLAR

30-07-2017

Acil Kontrasepsiyon (Ertesi Gün Hapı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Acil Kontrasepsiyon (Ertesi Gün Hapı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bazı durumlarda acil kontrasepsiyon gerekebilir. Korunmasız bir ilişki sonrası, prezervatif yırtılması veya uygunsuz kullanımı, cinsel istismar sonrası gibi durumlarda acil kontrasepsiyon (acil doğum kontrol hapı ve ya yöntemi) gerekmektedir.

Acil kontrasepsiyon yöntemleri nelerdir?

Korunmasız bir ilişki sonrası 120 saate (5 gün) kadar ertesi gün hapı veya Rahim içi araç (spiral, RIA) uygulaması ile acil kontrasepsiyon sağlanabilir.

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı doğum kontrol haplarının farklı dozda ve farklı pozolojide uygulanmasıdır. Her ne kadar 120 saatte kadar kullanılabilir olduğu belirtilse de, korunmasız ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda alınması doğru olacaktır. 72 saate kadar alınan ertesi gün haplarının %89 etkinlikle gebeliği önleyebileceği bildirilmiştir.

Ertesi Gün Haplarının Zararları (Yan Etkileri) Var mıdır?

Ertesi gün hapları, menstrüel düzensizlik, memelerde gerginlik ve dolgunluk hissi, uyuşukluk, baş ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Akılda tutulması gereken bir nokta da eğer ertesi gün hapı alındıktan 2 saat içerisinde kusma olursa ilacın etkinliği düşebilmektedir. İlacın kullanımına engel bir durum olup olmadığı açısından doktor önerisi ile alınması tavsiye edilmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SORULARINIZ MI VAR?

Hasta bilgileri hiçbir kişi veya kurum
ile paylaşılmamaktadır.

GSM

0 535 878 37 37

FORMU DOLDURUN

Size ulaşabilmemiz için telefon numaranızı veya eposta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EGE PLAZA İş Merkezi, Mevlana Bulvarı (Konya yolu)
No: 182 / B Kat: 4 No: 15
Balgat / Çankaya / ANKARA

Tel & Fax :
0 ( 312 ) 286 95 21

GSM :
0 535 878 37 37

Anlaşmalı Kuruluşlar